Česká pošta změní doručování balíků. Lidem je přiveze i odpoledne a večer

Vojtěch Blažek Ekonomika Vojtěch Blažek, Ekonomika
13. 5. 2016 15:47
Místo do čtyř odpoledne budou pošťáci vozit balíky lidem nově do šesti - zatím jen v krajských městech. Státní podnik tím mimo jiné reaguje na to, že počet běžných dopisů kvůli elektronické komunikaci stále klesá, zatímco byznys s balíky naopak roste.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha – Česká pošta zavede od letošního podzimu ve všech krajských městech nový systém doručování balíků: dopoledne do firem, odpoledne a večer lidem. Dosud balíky doručuje obvykle dopoledne, kdy ale většina lidí bývá v práci.

Místo do čtyř odpoledne budou pošťáci vozit balíky lidem nově do šesti. Dodání v pozdějších hodinách, konkrétně do devíti večer, už bude za příplatek.

"Uvidíme, jak to bude úspěšné. Později bychom mohli službu rozšířit i na okresní města," řekl generální ředitel pošty Martin Elkán v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Státní podnik tím mimo jiné reaguje na to, že počet běžných dopisů kvůli elektronické komunikaci stále klesá (loni o devět procent), zatímco byznys s balíky naopak roste – hlavně díky čím dál vyšší obliby nakupování v e- shopech. Česká pošta přepravila o 12 procent balíků více než před rokem.

Další novinkou má být možnost, aby si člověk mohl dojít pro uložený doporučený dopis na poštu, kam to má nejblíže – tedy nikoliv nutně podle adresy na zásilce.

Čtěte více v dnešních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy