Češi vydělávají nejčastěji 21 tisíc. Nová data o mzdách

Petr Kučera ČTK Petr Kučera, ČTK
31. 5. 2012 15:03
Od roku 1988 si nejvíc polepšili pracovníci ve finanční sféře, personalisté a lékaři
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Průměrná mzda v České republice loni vzrostla o 522 korun na 24 319 korun. Oproti roku 2010 tak stoupla o 2,2 procenta, reálně po odečtení inflace však jen o 0,3 procenta. Uvedl to Český statistický úřad.

Dvě třetiny zaměstnanců nicméně na průměrnou mzdu nedosáhnou. Růst je navíc zkreslen tím, že rostou mzdy hlavně vzdělaným a těm s nejvyšším výdělkem.

"Zaměstnavatelé platí za vysokoškolsky vzdělané zaměstnance více než dvojnásobek než za pracovníky jen se základní školou," říká ředitel statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ Dalibor Holý.

Nejčastější mzda byla 21 tisíc korun hrubého u mužů a 16 tisíc korun u žen.

Takzvaný medián činil 21 500 korun, zatímco v roce 1988 zhruba 3300 korun. Medián uvádí hrubou střední mzdu, která statistiku dělí na dvě stejné poloviny (polovina hodnot je vyšších a polovina nižších než medián). Zjednodušeně řečeno tak ukazuje "skutečný průměr", nezvýšený extrémně vysokými (nebo extrémně nízkými) méně častými hodnotami.

Mzdy mužů a žen v České republice (kolik procent lidí vydělává uvedené částky)
Mzdy mužů a žen v České republice (kolik procent lidí vydělává uvedené částky) | Foto: ČSÚ

Mzdy dlouhodobě rostou nejvíce vysokoškolákům a lidem s nejvyššími příjmy. Od roku 1988 si nejvíc polepšili pracovníci ve finanční sféře, personalisté a lékaři, naopak horníkům, slévačům a řidičům reálná mzda klesla.

Podle Českého statistického úřadu zaznamenali největší reálný nárůst mezd vedoucí pracovníci v peněžnictví, a to z 6718 na 117 618 korun - po odečtení inflace o 243 procent. Lékařům vzrostla mzda o 129 procent na 59 000 korun.

Naopak například čističům oken klesla reálná mzda za 23 let o 13 procent. V roce 1988 vydělávali  necelých 2700 korun, loni to bylo necelých 12 000. O více než dvě procenta klesla mzda po odečtení inflace například i horníkům - v roce 1988 brali 7199 korun, nyní v průměru necelých 36 000 korun.  O téměř tři procenta si pohoršili řidiči nákladních automobilů.

Hrubá mzda podle vzdělání
Hrubá mzda podle vzdělání | Foto: ČSÚ

Zástupci Českého statistického úřadu zdůrazňují, že nejcennějším kapitálem současnosti je vzdělaná a kvalifikovaná pracovní síla.

"Krizí nejlépe procházejí státy, kde je vysoká podpora celoživotního vzdělávání a panuje sociální soudržnost. Naopak státy, které se pouze podbízejí nízkými mzdovými úrovněmi, neprospívají a dokonce trpí dvojnásobnou nezaměstnaností," uvedli při prezentaci nových dat.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Chcete vyšší výdělky? Nabídka práce je tu pro vás.

 

Právě se děje

Další zprávy