Češi už mohou na operace do EU bez souhlasu pojišťovny

ČTK ČTK
25. 3. 2014 15:45
Takzvanou přeshraniční péči umožňuje nová unijní směrnice. Občané EU podle ní mají právo na péči mimo svoji zemi, pokud doma není anebo by museli čekat nepřiměřeně dlouho.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Češi budou moci podstoupit plánované operace v ostatních zemích Evropské unie bez předchozího souhlasu zdravotní pojišťovny, která zákrok uhradí v českých cenách. Příslušnou novelu zákona o zdravotním pojištění v úterý svým podpisem stvrdil prezident Miloš Zeman.

Takzvanou přeshraniční péči umožňuje od konce loňského října unijní směrnice. Občané EU podle ní mají právo na péči mimo svoji zemi, pokud doma není anebo by museli čekat nepřiměřeně dlouho. Informace o kvalitě a ceně péče mají mít kontaktní místa v jednotlivých zemích.

Čeští pacienti museli až dosud o souhlas s plánovanou operací v jiné zemi EU žádat pojišťovnu. Od nynějška tento souhlas potřebovat nebudou, jako je tomu u hrazení neodkladné péče v zahraničí.

Ministerstvo zdravotnictví očekává, že počty lidí, kteří pojedou na plánovanou operaci do ciziny, a cizinců, kteří se dají operovat v Česku, budou zhruba vyrovnané. Protože pojišťovny zaplatí operaci v cizině do výše českých nákladů, řadu zájemců z ČR to prý odradí - v cizině je péče dražší. Pokud by přesto zájem českých pacientů prudce vzrostl, podle ministerstva se obnoví rychlou novelou podmínka předběžného souhlasu pojišťovny. Zdravotní služby, ke kterým by byl souhlas nutný, by byly v zákoně vyjmenovány.

Na plánovanou péči českých pacientů v zahraničí bylo v předchozích letech vynakládáno zhruba deset milionů korun ročně. Je to minimálně procento z celkových výdajů zdravotních pojišťoven, které se ročně pohybují kolem 220 miliard korun.

 

Právě se děje

Další zprávy