Češi si diktují byty na míru, až 80 procent žádá úpravy

Hana Vorlíčková
28. 3. 2008 10:25
Čechům stouplo sebevědomí, chtějí interiéry jinak
Nové bydlení v Pitkovicích - CENTRAL GROUP
Nové bydlení v Pitkovicích - CENTRAL GROUP | Foto: Aktuálně.cz

Praha - "Dispozice nového bytu se nám nelíbí. Chceme ji změnit podle vlastního návrhu".

S takovým požadavkem by ještě před deseti lety většina klientů neuspěla. Dnes je situace jiná.

Pokud developerské firmy nechtějí o zákazníka přijít, musejí mu při prodeji bytu vyjít vstříc.

Chceme vlastní originál

Počet klientů, kteří si nový byt upravují podle individuálních požadavků, se neustále zvyšuje. Zatímco před deseti lety to bylo podle zástupců developerských společností kolem dvou až pěti procent klientů, dnes jich je přibližně osmdesát procent.

Foto: Aktuálně.cz

Čtěte také:
České domy jako cedník. Zbytečně platíme tisíce

To potvrzuje i Ondřej Šuch ze společnosti Skanska.CZ: "Úpravu interiéru a změny vnitřního vybavení požaduje celých 82 procent budoucích majitelů bytů. Obvyklá cena, kterou klienti za změny zaplatí, činí 92 tisíce korun na byt," uvádí.

Obdobný trend potvrzují i zástupci konkurenčních firem Central Group a Finep.

"Nároky zákazníků stále rostou a objevují se i některé požadavky, které jsou opravdu překvapivé, například rozvody pro domácí kino ve stropě nebo neobvyklé úpravy stěn do vlnovky. V jednom z bytů jsme dokonce instalovali vířivou vanu v otevřeném prostoru obývacího pokoje. Dnešní kupci již kladou na nové byty požadavky podobné jako lidé, kteří si vymysleli bydlení na míru v individuální výstavbě," tvrdí v tiskové zprávě Jan Čeřovský, vedoucí klientského centra společnosti Skanska Reality.

Vede klasika

I když se developerské společnosti setkávají stále častěji s neobvyklými požadavky, ve velké části převládají tak zvané klasické změny.

Ty zahrnují vyjma úpravy vnitřních dispozic, i individuální vybavení kuchyní. Velmi časté je i vybavení bezpečnostním systémem.

"Velký důraz se klade i na koupelny. Dominují čisté a jednoduché tvary, stále oblíbenější jsou přírodní materiály, například kámen.  Do módy přicházejí také vysoké dvoukřídlé  a prosklené dveře. U luxusních projektů jsou žádané i vysoké stropy," říká Irena Reichlová, obchodní ředitelka developerské společnosti Satpo.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy