Češi si diktují byty na míru, až 80 procent žádá úpravy

Hana Vorlíčková
28. 3. 2008 10:25
Čechům stouplo sebevědomí, chtějí interiéry jinak
Nové bydlení v Pitkovicích - CENTRAL GROUP
Nové bydlení v Pitkovicích - CENTRAL GROUP | Foto: Aktuálně.cz

Praha - "Dispozice nového bytu se nám nelíbí. Chceme ji změnit podle vlastního návrhu".

S takovým požadavkem by ještě před deseti lety většina klientů neuspěla. Dnes je situace jiná.

Pokud developerské firmy nechtějí o zákazníka přijít, musejí mu při prodeji bytu vyjít vstříc.

Chceme vlastní originál

Počet klientů, kteří si nový byt upravují podle individuálních požadavků, se neustále zvyšuje. Zatímco před deseti lety to bylo podle zástupců developerských společností kolem dvou až pěti procent klientů, dnes jich je přibližně osmdesát procent.

Foto: Aktuálně.cz

Čtěte také:
České domy jako cedník. Zbytečně platíme tisíce

To potvrzuje i Ondřej Šuch ze společnosti Skanska.CZ: "Úpravu interiéru a změny vnitřního vybavení požaduje celých 82 procent budoucích majitelů bytů. Obvyklá cena, kterou klienti za změny zaplatí, činí 92 tisíce korun na byt," uvádí.

Obdobný trend potvrzují i zástupci konkurenčních firem Central Group a Finep.

"Nároky zákazníků stále rostou a objevují se i některé požadavky, které jsou opravdu překvapivé, například rozvody pro domácí kino ve stropě nebo neobvyklé úpravy stěn do vlnovky. V jednom z bytů jsme dokonce instalovali vířivou vanu v otevřeném prostoru obývacího pokoje. Dnešní kupci již kladou na nové byty požadavky podobné jako lidé, kteří si vymysleli bydlení na míru v individuální výstavbě," tvrdí v tiskové zprávě Jan Čeřovský, vedoucí klientského centra společnosti Skanska Reality.

Vede klasika

I když se developerské společnosti setkávají stále častěji s neobvyklými požadavky, ve velké části převládají tak zvané klasické změny.

Ty zahrnují vyjma úpravy vnitřních dispozic, i individuální vybavení kuchyní. Velmi časté je i vybavení bezpečnostním systémem.

"Velký důraz se klade i na koupelny. Dominují čisté a jednoduché tvary, stále oblíbenější jsou přírodní materiály, například kámen.  Do módy přicházejí také vysoké dvoukřídlé  a prosklené dveře. U luxusních projektů jsou žádané i vysoké stropy," říká Irena Reichlová, obchodní ředitelka developerské společnosti Satpo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy