Praha - Za největší problém českých investorů odborníci často označují přílišnou zdrženlivost, která se projevuje výběrem málo rizikových aktiv.
Z hlediska kolísání hodnoty investice jsou tato aktiva sice příjemná, klienti ale mohou u nich očekávat jen nízké výnosy. Na druhou stranu podstupovat extrémně vysoké riziko kvůli možnosti získání nadprůměrných výnosů také nelze doporučit.
Ideální je kompromis. Jednou z možností jsou zajištěné investice, kde lze také solidně vydělat a současně klienti získají garanci, že o své peníze v případě ztráty nepřijdou. Zájem o ně mezi lidmi stále narůstá.
Nejčastější formou zajištěné (garantované) investice jsou zajištěné fondy. Na trhu je možné se v průběhu roku setkat s celou řadou konstrukcí fondů.
Obvykle jsou zajištěné fondy vytvářeny na dobu okolo pěti let, poté se uzavřou a klientům je za všech okolností vyplacena plná jistina a dosažený výnos. Pro klienty to znamená záruku (garanci), že o své peníze nepřijdou a v nejhorším případě získají zpět svůj vklad.
Češi jse ochuzují o tisíce. Bojí se i jistých investic |
Typické pro zajištěné fondy je také tak zvané upisovací období omezená doba, po kterou je možné investovat (vkládat peníze do fondu). Po uplynutí této lhůty je fond pro další investory již uzamčen. Délka upisovacího období je přitom poměrně krátká obvykle jen tři až čtyři měsíce, někdy ale i méně.
Aktuální nabídka zajištěných investic
V současné době mohou zájemci o zajištěné fondy využít tří nabídek u ČSOB, po jednom fondu u České spořitelny a Komerční banky. Dva zajištěné fondy má ve své nabídce také Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS), která je vytvořila ve spolupráci s ČSOB. Stejnou podobu jako zajištěný fond má i strukturovaný dluhopis nabízený HVB Bank.
Milionářem přes internet může být každý osmý |
V případě ČSOB jde o fondy s názvem ČSOB Farmacie a biotechnologie 1 (na pět let), ČSOB Reverzního rozpětí 5 (na 1 rok a 7 měsíců) a ČSOB Asijského růstu 4 (na necelých pět let). Ve všech případech končí upisovací období dnem 31. 7. tohoto roku a minimální investice činí pět tisíc korun. Bližší informace o konstrukci fondů naleznou zájemci na internetové stránce ČSOB.
Sice pod hlavičkou ČSOB, ale jen u prodejců ČMSS mohou zájemci investovat do Zajištěného fondu I. Světových akcií a Zajištěného fondu II. Nemovitostního růstu. V rámci těchto dvou fondů končí upisovací období koncem srpna. První zmíněný fond je na dobu čtyř let, druhý na šest let.
Kolik se dá vydělat?
Kdo dá spíše přednost nabídce České spořitelny, může vyžít ESPA ČS Zajištěného fondu 29. Fond se uzamyká 28. srpna letošního roku a bude trvat pět let. Stejně jako ve všech předchozích případech je minimální investice ve výši pěti tisíc korun.
Dnem 10. srpna se pro investory uzamkne další zajištěný fond, tentokrát z dílny Komerční banky. Jedná se o zajištěný fond KB Ametyst. Minimální investice činí deset tisíc korun a fond je konstruován na dobu pěti let.
Nejméně času mají zájemci o zajištěné investice na vstup do strukturovaného dluhopisu Convergence 2012 v nabídce HVB Bank. Upisovací období zde končí již 27. července. Minimální investice je stanovena na částku deset tisíc korun a délka investice je pět let.
Výnosy jsou u garantovaných investic hodně rozličné, protože se strategie nejrůznějších zajištěných fondů a strukturovaných dluhopisů zcela zásadně odlišují. Před vstupem do té které zajištěné investice by se proto klienti měli zcela detailně seznámit s podmínkami fondu. Na druhou stranu není přitom až takovou výjimkou, když roční procentuální výnosy u těchto investic mají i dvoucifernou hodnotu.