Praha - Pracující Češi očekávají, že půjdou do důchodu v 64 letech, ale nejraději by chtěli odejít už v 58 letech. Ukázal to mezinárodní průzkum AXA Retirement Scope 2010.
Osm z deseti lidí v produktivním věku ale vůbec netuší, jaký bude po odchodu z práce jejich příjem. Ve většině ostatních evropských zemí jsou jejich představy přesnější.
Čas na setkávání s přáteli
"Češi mají s důchodem spojeny především pozitivní asociace. Například 86 procent pracujících a 85 procent důchodců vnímá toto životní období jako dobrou příležitost pro častější setkávání se s přáteli," říká Mojmír Boucník, viceprezident Asociace penzijních fondů ČR a finanční ředitel skupiny AXA pro Česko a Slovensko.
Přibližně dvě třetiny pracujících i důchodců se ale zároveň domnívá, že s odchodem do důchodu začínají finanční problémy či omezení. Češi jsou v tomto mnohem pesimističtější než lidé v západní Evropě, kde tento názor sdílí asi polovina populace. Ještě chmurnější představy ale mají lidé v Maďarsku, Polsku a na Slovensku.
"Plná třetina ekonomicky aktivních respondentů vnímá důchod jako dobu, kdy se jim už nebude dostávat společenského uznání. To lze chápat jako vážný ukazatel tzv ageismu, neboli společenské diskriminace kvůli věku," komentuje výsledky průzkumu Ladislav Rabušic, děkan Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.
Nesouhlasíme, ale připravujeme se
Tři čtvrtiny Čechů v průzkumu uvedli, že už se na důchod finančně připravují. "V tom jsou mnohem aktivnější než lidé v jiných evropských zemích," říká Boucník.
Ekonomicky aktivní lidé si uvědomují, že budou pracovat do vyššího věku než jejich rodiče, tato představa se jim však většinou nelíbí. Očekávají, že do penze odejdou v průměru v 64 letech, mladší respondenti (do 34 let) a muži dokonce odhadují, že budou pracovat až do 66 let.
Čtěte také: Jaký vám Drábek vyměří důchod? 16 otázek a odpovědí Penzijní reforma. Maďaři ruší, co Češi chtějí zavést 80 procent nových důchodů bude nížších, potvrdil Drábek |