Stát řekl, jak vám změní důchody, ale peníze na to nemá

Petr Holub
1. 12. 2010 11:20
Penzijní reforma nemá krytí, státní důchodový systém by ročně přišel o 120 miliard
Vláda šachuje s důchody. Snímek je ilustrační.
Vláda šachuje s důchody. Snímek je ilustrační. | Foto: Reuters

Analýza - Snížit pojistné na důchody o pět procent a dalších pět procent poslat soukromým fondům. Pokud vláda a sněmovna schválí návrh penzijní reformy od ministra Drábka, přijde státní důchodový systém ročně o 120 miliard korun.

Jeho náklady se přitom v příštích 25 letech nesníží.

Ani vyšší daně nestačí

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, který doporučuje penzijní reformu přesně podle doporučení expertů z tzv. druhé Bezděkovy komise, zatím nenašel zdroje, které propad příjmů o třetinu nahradí.

Dnes český stát vybírá na penzijním pojištění 330 miliard korun ročně. O 60 miliard přijde tím, že se pojistné sníží ze současných 28 procent hrubě mzdy na 23 procent.

Tento výpadek má z větší části pokrýt sjednocení sazby DPH na 19 procent. Výnos nejvýš 50 miliard zajistí zvláště zvýšení dolní sazby ze současných 10 procent.

Blogeři o penzích:

Blog, Tomáš Sedláček

Ani dvojnásobná daň, která zvýší především ceny potravin, bydlení a léků, ovšem nepokryje další výpadek příjmů penzijního systému.

Ze zbylých 23 procent hrubé mzdy se totiž budou v prvním roce reformy odvádět 3 procenta soukromým fondům, v sedmém roce 5 procent. To se bude zpočátku povinně týkat pouze osob do 40 let věku, pro lidi od 40 do 50 let bude přechod k privátním fondům dobrovolný. Do dvacátého roku reformy už budou u soukromníků povinně spořit všichni nad dvacet let. Roční výpadek veřejných příjmů tak dosáhne 25 - 60 miliard podle postupu reformy. Skončí až po pětadvaceti letech, kdy začnou soukromé fondy vyplácet první důchody.

Z návrhu reformy přitom není jasné, z jakých zdrojů stát tento výpadek uhradí.

Zaplatí ČEZ, který na to nemá

Správnost propočtů Aktuálně.cz potvrzuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Jeho mluvčí Viktorie Plívová připomíná, že určitá možnost najít další peníze existuje: "Vláda se zavázala k financování transformačního období ze všech výnosů státních podniků, ať už získaných jejich prodejem nebo z jejich zisku."

Dnes ze státních podniků vydělává pouze ČEZ, který ročně odvádí dividendu cca 20 miliard. V příštích letech bude investovat 200 miliard do dostavby Temelína případně do jiných nových zdrojů.

Podle vládního zmocněnce pro dostavbu Temelína Václava Bartuška tak pohltí obnova energetiky veškeré výnosy ČEZu. "Přitom není vůbec řeč o expanzi, je to řeč o udržení toho, co máme. Protože v téhle chvíli nějakých 60 procent elektřiny u nás vyrábíme z uhlí a velká část těch elektráren se musí v příštích 20 letech odstavit," upřesnil Bartuška.

Pokud se jiné zdroje než vyšší sazba DPH nenajdou, bude nutné uhradit reformní náklady ve výši nejméně 1,3 bilionu zvýšením státního dluhu. Koncem letošního roku dosáhne podle odhadu Eurostatu 1,45 bilionu korun a důchodovou reformu se tedy může zdvojnásobit na úroveň 80 procent HDP.

Záchranný pás pro třicátníky

Zásadní reformu penzí si vynucuje vyhlídka, že po roce 2035 začnou odcházet do penze silné ročníky "Husákových dětí".

Podle odhadu druhé Bezděkovy komise i ministerstva práce se penze udrží na současné úrovni pouze v tom případě, když se roční výdaje na penze zvýší ze současných devíti na 12 procent HDP, tedy o 100-120 miliard. Pokud se nenajdou nové zdroje, sníží se tak penze oproti dnešku o čtvrtinu.

Reforma, která má vyřešit problém po roce 2035, paradoxně začíná tím, že z penzijního systému odebere dalších 120 miliard. Pokud penzijní fondy zajistí u svěřených peněz výnosy pokrývající inflaci a jejich provozní náklady, pak se polovina této částky do systému po roce 2035 vrátí.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Kim v dopise pozval Trumpa na návštěvu Pchjong-jangu, píše jihokorejský deník

Severokorejský vůdce pozval v srpnovém dopise amerického prezidenta Donalda Trumpa na návštěvu Pchjong-jangu. S odvoláním na diplomatické zdroje o tom v pondělí informoval jihokorejský deník Čungang ilbo. Dopis byl již druhým, který Trump obdržel během srpna. Severní Korea nedávno uvedla, že je ochotna koncem září obnovit rozhovory se Spojenými státy o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Chvíli poté ale při testu vypálila projektily z dalekonosného raketometu. Bílý dům ani severokorejské úřady zatím tyto informace nijak nekomentovaly.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Bouře Humberto v Atlantiku zesílila na hurikán prvního stupně

V příštích 48 hodinách by měla bouře dále posilovat, uvedlo americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Nyní se hurikán nachází asi 1260 kilometrů západně od Bermud a doprovází ho vítr o rychlosti 120 kilometrů za hodinu, napsala agentura Reuters. Pohybuje se severovýchodním směrem rychlostí pět kilometrů za hodinu. 

Americký úřad v souvislosti s bouří vydal varování před takzvanými zpětnými mořskými proudy, které jsou velkým rizikem pro plavce a které může hurikán přinést do oblasti severozápadních Baham i na jihovýchodní americké pobřeží od Floridy po Severní Karolínu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy