Co se děje na trhu s energiemi. Přehled ukazuje, jak se běžným domácnostem zvýší účty

Ekonomika Ekonomika
6. 10. 2021 6:44
Rekordní zdražování na burze, strašení extrémně drahými energiemi i "vypečenými" produkty některých dodavatelů. Varování před výrazným růstem cen elektřiny a plynu se na české domácnosti valí ze všech stran. Orientovat se přitom v často protichůdných informacích není lehké. Redakce on-line deníku Aktuálně.cz připravila stručný přehled, který vysvětluje, jak se situace na trhu energií skutečně má.
Foto: Thinkstock

Čtěte smlouvy, zdůrazňují experti

Kromě zdražení dostali zákazníci podle ERÚ v některých případech i nabídku pravého opaku fixace - tedy produktů, jejichž cena se přímo odvíjí od těch na burze.

  • Přechod na velkoobchodní ceny klientům doporučuje například Bohemia Energy. "Všichni naši zákazníci budou mít na výběr buď dodávku za proměnlivou velkoobchodní cenu, nebo za pevnou ceníkovou cenu, která však bude výrazně vyšší, než na co jsme byli doposud zvyklí," prohlásil koncem září ředitel firmy Libor Holub.

Skupina mezitím musela oznámit stažení ze slovenského trhu. Zdůvodnila to právě vývojem velkoobchodních cen energií a také státní regulací cen. 

Českým zákazníkům přitom Holub vzkázal, že pokud si dnes zafixují aktuální cenu na následující tři roky, mají jistotu, že jim vysoká cena zůstane. Při poklesu velkoobchodní ceny totiž podle něj dodavatelé zlevňovat nebudou, protože se budou obávat, že se zvýšení cen může opakovat.

"V takto nestabilním prostředí je nejlepším řešením dodávka za ceny krátkodobého velkoobchodního trhu. A to i přesto, že jsou tyto ceny aktuálně vysoké. Jakmile totiž dojde k cenové korekci, pokles se nejdříve projeví na tomto trhu a profitovat z něj budou právě zákazníci s tržními cenami," řekl Holub. 

  • ERÚ naopak před velkoobchodními cenami varuje. Takové nabídky mohou být podle něj nebezpečné právě ve chvíli, kdy ceny na burzách rostou, což se v současnosti děje. "Ukázkovým negativním příkladem jsou například potíže španělských spotřebitelů, kde byly podobné smlouvy velmi rozšířené. Zdražení se u tohoto typu produktů promítá prakticky okamžitě do koncové ceny a je jen na spotřebiteli, aby burzovní vývoj neustále sledoval. Riziko rychlého zdražování totiž dodavatel plně přenáší na spotřebitele," upozorňuje úřad.

Oznámení o zvýšení ceny či změně smluvních podmínek musí dodavatel spotřebitelům zaslat nejdéle třicet dní před tím, než změny začnou platit. Zákazník má pak právo reagovat odstoupením od smlouvy až do desátého dne před avizovanou změnou. Důležité přitom je, že odstoupí-li zákazník od smlouvy kvůli zvýšení ceny nebo změně smluvních podmínek v této lhůtě, nesmí mu dodavatel účtovat žádné sankce, i kdyby šlo o smlouvu na dobu určitou.

 

Právě se děje

Další zprávy