Praha - Reálné tržní ceny bytů v České republice se od začátku roku 2010 prakticky nezměnily. Nepatrně vzrostly ceny rodinných domů, o necelých pět procent pak stouply ceny pozemků.
Vyplývá to z nového indexu cen nemovitostí HB Index, který představila Hypoteční banka a podílí se na něm také sociolog Martin Lux z Akademie věd ČR.
Takzvané obvyklé ceny určované odhadci v posledním desetiletí nejdříve výrazně rostly, u pozemků se od roku 2002 téměř zdvojnásobily. Výraznější pokles pak zaznamenaly ceny bytů i rodinných domů po vypuknutí krize v letech 2008 a 2009, od té doby jsou stabilní.
Ceny bytů v celé republice od ledna 2010 klesly v průměru jen o 0,9 procenta. U rodinných domů stouply obvyklé ceny o 1,6 procenta. Výraznější změnu zaznamenaly jen ceny pozemků, které stouply o 4,6 procenta.
Ne inzerované, ale skutečné ceny
Cílem nového projektu je sledovat vývoj reálných tržních cen. „Jde o takzvané obvyklé ceny podle tržního odhadu našich specialistů," vysvětluje ředitel odboru nemovitostí Hypoteční banky Petr Němeček.
Zhruba v 80 % případů se tyto ceny shodují se skutečnou kupní cenou, tedy s konečnou dohodou kupujícího a prodávajícího.
Index vychází z tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím úvěru pořídili klienti Hypoteční banky. Loni banka poskytla domácnostem přes 16 tisíc hypoték, na tuzemském trhu má přibližně třetinový podíl. Většina transakcí mezi občany je přitom financována právě hypotékami.
Podobný index zveřejňuje také Česká spořitelna, i na něm spolupracuje sociolog Martin Lux z Akademie věd ČR. Spojení obou indexů tak, aby vytvořil reprezentativní obraz o většině tuzemského trhu, však banky zatím neplánují.
Oba projekty sledují pouze vývoj cenové hladiny, nikoliv konkrétní cenu určitého typu nemovitosti v určité lokalitě. Přinášejí tedy data za celou Českou republiku.
Cenovou mapu skutečných cen bytů, domů a pozemků připravuje v současnosti také Asociace realitních kanceláří ČR. Údaje o kupních cenách zveřejňuje také Český statistický úřad, ale se zhruba ročním zpožděním.
Většina dalších statistik, které zveřejňují některé realitní weby nebo čtvrtletně také statistický úřad, vychází z inzerovaných nabídkových cen, tedy většinou nadhodnocené původní představě prodávajících.