Byznys s dluhy: Odměny advokátům znovu výrazně klesnou

Jiří Hovorka Mikuláš Klang Jiří Hovorka, Mikuláš Klang
26. 6. 2014 11:00
Už od 1. července chce ministerstvo spravedlnosti zavést nové advokátní tarify pro takzvané formulářové žaloby.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha – Byznys s dluhy čeká od července další omezení. Ministerstvo spravedlnosti totiž novelizuje advokátní tarif a výrazně sníží odměny u takzvaných formulářových žalob. Online deník Aktuálně.cz má k dispozici návrh novely vyhlášky.

Od 1. července si věřitelé při vymáhání dluhu mají nově účtovat u dluhů do 10 tisíc korun jen 200 korun za úkon právníka. U dluhů do 50 tisíc korun pak jen 300 korun za úkon. K tomu si dále budou moci účtovat už jen paušální náhradu nákladů (za poštovné, hovorné a podobně) ve výši 100 korun za úkon - nyní je to 300 korun.

Náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán online deníku Aktuálně.cz potvrdil, že novela vyhlášky má začít platit už od 1. července. Zatím přitom nepočítá s přechodným ustanovením. Od července by se tedy nová výše náhrad měla týkat i již dříve započatých sporů.

Robert Pelikán
Robert Pelikán | Foto: Aktuálně.cz

"Nemyslím si, že to je protiústavní, protože podle mě dokud není skončené řízení, tak nárok nevznikl. Tudíž tam není pravá retroaktivita. Nicméně díval jsem se a pokaždé, když se měnila pravidla, tak bylo zvykem, že stará řízení dojela podle starých pravidel. Tudíž ještě o tom budeme mluvit," říká Pelikán.

Nově jen dvě pásma

Za formulářové žaloby jsou označovány takové, u nichž stačí vyplnit osobní údaje a výši dluhu do předpřipraveného formuláře. U jedné žaloby jde tedy o práci na několik minut, kterou většinou nevykonává sám právník, ale stačí na ni administrativní pracovník. Firmy si následně účtují náhrady většinou za tři úkony.

Prostřednictvím formulářových žalob jsou vymáhány typicky dluhy za černou jízdu v městské dopravě. Vymahačské firmy v minulosti skupovaly desetitisíce dluhů a na následném vymáhání získávaly násobně vyšší částky. I když ministerstvo spravedlnosti příslušnou vyhlášku v posledních letech dvakrát novelizovalo, stále se vyplatí na formulářových žalobách založit byznys.

Podle současného znění vyhlášky náleží věřiteli na služby právníků 300 korun za úkon při dluhu do 500 korun. Druhé pásmo pak stanoví 500 korun při dluhu přes 500 do 1000 korun, třetí pásmo 1000 korun při dluhu přes 1000 do 5000 korun, čtvrté pak 1500 korun při dluhu přes 5000 do 10 000 korun. Od července se tato náhrada u formulářových žalob sjednotí na 200 korun, zmíněná pásma se tedy sloučí do jednoho.

U dluhů od 10 do 50 tisíc korun nyní advokátní tarif počítá s částkou 1500 korun plus dalších 40 korun za každou započatou tisícikorunu za úkon. Například u dluhu ve výši 25 tisíc korun nyní činí odměna u formulářové žaloby 2060 korun, od července má spadnout na 300 korun.

Marvanová s podobným návrhem narazila

Formulářové žaloby definuje novela vyhlášky tak, že jde o návrhy na vydání platebního rozkazu „podané na ustáleném vzoru uplatněném opakovaně týmž žalobcem ve skutkově i právně obdobných věcech“.

"To, jak se definice osvědčí a zda predátorské firmy nenajdou cestu, jak tuto definici obcházet, ukáže teprve čas," říká Daniel Hůle z neziskové organizace Člověk v tísni, který se dluhovou problematikou dlouhodobě zabývá a aktuální novelu považuje za poměrně radikální.

"V některých ohledech jdou dosavadní úvahy nad rámec novely občanského soudního řádu, kterou nyní projednává Poslanecká sněmovna. Zajímavé je, že když bývalá náměstkyně Hana Marvanová přišla s návrhem na obdobnou úpravu, jen jinak legislativně pojatou, tak to vedlo k zásadnímu konfliktu s ministryní Helenou Válkovou, která se postavila na stranu vymahačů," dodává Hůle.

 

Právě se děje

Další zprávy