Byty výrazně zlevnily. Podívejte se, kde stojí nejméně

Petr Zámečník, Hypoindex.cz
3. 6. 2009 20:30
Mladá Boleslav vypadla z nejdražší desítky, nejlevnější jsou Teplice

Praha - Nejnovější statistiky potvrzují, že se realitní krize už projevuje na reálných cenách bytů. Největší pokles zaznamenala Mladá Boleslav, závislá na automobilovém průmyslu.

Zatímco ještě v únoru se Mladá Boleslav držela na 7. příčce nejdražších lokalit, kam před rokem spadla z 5. příčky, v květnových statistikách opustila elitní desítku. Jen za uplynulé čtvrtletí ztratily tamní ceny bytů přes 8,5 procenta a meziročně dokonce více než 20 procent!

Hluboký pokles z drahých lokalit v uplynulém čtvrtletí zaznamenalo i Kladno, které bylo hojně využíváno jako "příměstské bydlení" u Prahy. Za posledních čtvrt roku tam klesly ceny bytů o více než 10,5 procenta, meziročně jsou na tom hůře o necelých 11,5 procenta.

Praha se drží

Také Praha zaznamenala čtvrtletní pokles, ovšem snížení o 0,87 procenta nezní nijak dramaticky. Ani meziroční pokles o necelých 5,5 procenta není nijak hluboký. Navíc ceny pražských bytů již druhý měsíc v řadě opět rostou.

Ceny se pochopitelně liší podle polohy bytů (centrum, dopravní dostupnost a podobně). V historickém jádru Prahy rostly i v uplynulém čtvrtletí. Zatímco v únoru se tam pohybovala cena standardního bytu na úrovni 5 260 823 korun, v květnu vzrostla o 2,14 procenta na 5 373 356 korun.

Teplice opět na dně

Také v nejlevnějších lokalitách v posledním čtvrt roce ceny převážně klesaly (meziročně jsou však stále vyšší). Nicméně zatímco například Teplice zaznamenaly pokles o 3,5 procenta, nedaleký Most přibližně o stejnou hodnotu posílil (byty zdražily také v České Lípě). Teplice se tak opět staly nejlevnější lokalitou mezi krajskými a okresními městy.

Na meziroční úrovni lze stále pozorovat i dvouciferný růst - nejvyšší v Prachaticích, které po 44% růstu cen bytů opustily nejlevnější lokality. Cena průměrného bytu tam překročila jeden milión korun.

Pokles cen bytů však není tak prudký, jak byl předpovídán. Jiná situace je v novostavbách, kde developeři přistupují k výraznějším slevám.

V dalších měsících bude hodně záviset na ekonomickém vývoji. Pokud dojde k oživení, výraznějšího propadu se pravděpodobně již nedočkáme. Jestliže by ale ekonomická recese dále postoupila, je pravděpodobné, že ceny nemovitostí dále poklesnou.

Více informací najdete na Hypoindex.cz

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Nájemníci si sami zaplatí drobné opravy do 500 korun
Převod družstevních bytů může pokračovat do roku 2040
Jak ušetřit na hypotéce? Odborník odpovídal online

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy