Převod družstevních bytů může pokračovat do roku 2040

Petr Kučera Petr Kučera, pek
1. 6. 2009 16:55
Zájemci o převod získají o 30 let více času, rozhodla vláda
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Obyvatelé družstevních bytů, kteří v minulosti podle zákona požádali o převod bytu do osobního vlastnictví, budou mít na uplatnění toho práva o 30 let více času, než kolik odměřil dosud platný zákon o vlastnictví bytů.

Vláda totiž v pondělí souhlasila s návrhem, aby se lhůta pro uplatnění práva na převod prodloužila z 1. července 2010 až do 31. prosince 2040.

Návrh připravil poslanec ČSSD Miroslav Váňa. Vedl ho k tomu především fakt, že převádění bytů a nebytových prostor z vlastnictví bytových družstev do vlastnictví jeho členů nadále probíhá.

"Nová lhůta souvisí také s termínem posledních splátek úvěrů, které si bytová družstva vzala," vysvětlila ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. "Splacení částky odpovídající dosud nesplaceným úvěrům včetně úroků je obligatorní součástí smlouvy o převodu bytu, přičemž je žádoucí zajistit, aby budoucím nabyvatelům byl ponechán zvýhodněný jednoprocentní úrok," uvedl Váňa v návrhu novely.

O návrhu nyní bude rozhodovat Poslanecká sněmovna.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Nájemníci si sami zaplatí drobné opravy do 500 korun
Jak ušetřit na hypotéce? Odborník odpovídal online

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy