Banky, třeste se. Do boje s poplatky jde elitní právník

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
7. 2. 2013 15:20
Služba Poplatkyzpět.cz slibuje, že od banky vymůže zaplacené poplatky, nic za to nechce
Foto: Vojtěch Marek

Aktualizace 7. února: Doplnili jsme podrobnosti o poplatcích uprostřed textu a reakce bank - viz části pod mezinadpisy Soudní poplatek uhradí klient a Banky postoj nemění

Praha - Banky mají dalšího silného protivníka v boji o poplatek za vedení úvěrového účtu. Služba Poplatkyzpět.cz slibuje, že jej od bank vymůže a lidé za to nebudou nic platit - provozující společnost si své náklady chce nechat zaplatit přímo od bank.

Za projektem stojí společnost BSP Lawyer Partners a odborným garantem je známý právník Petr Toman.

"Cílem je pomoci spotřebitelům získat zpět poplatky, které jim banky účtovaly neoprávněně. BSP Lawyer Partners nás požádala o právní rozbor. Vzhledem k tomu, že ve věci vrácení úvěrových poplatků již zastupujeme desítky klientů, rozhodli jsme se využít našich zkušeností a poskytnout projektu své právní služby," říká zakladatel advokátní kanceláře Toman, Devátý & partneři.

Kdo chce služby využít, ten si na webu poplatkyzpet.cz stáhne plnou moc, kterou vyplní a zašle poštou na uvedenou adresu. Poštovné by mělo být jediným nákladem, který klient za využití služby zaplatí. Uhrazení právních i dalších služeb bude BSP Lawyer Partners požadovat po bankách. Po samotném klientovi by je společnost chtěla jen tehdy, pokud by plnou moc stáhnul před navrácením poplatků, tedy v době, kdy společnost BSP bude s bankou jednat.

Poskytovatelé nové služby si nepřipouštějí neúspěch. Neúčtují žádné poplatky, neberou si provizi ze zpět vymožených poplatků a v případě, že by v případném soudním sporu prohráli, slibují za klienta uhradit náklady soudního řízení. "Garantujeme klientům, že to v takovém případě zaplatíme," říká předseda představenstva BSP Daniel Paľko.

Autoři projektu předpokládají, že banky ani nenechají celý spor k soudu dojít a přistoupí na mimosoudní vyrovnání, které pro ně nebude tak nákladné jako případný soud. Že by případné žaloby byly úspěšné, je podle nich vysoce pravděpodobné, protože české zákony v dané oblasti stejně jako německé a slovenské vycházejí z evropské legislativy. A soudy v obou těchto zemích již řekly, že poplatek za vedení úvěrového účtu je nezákonný.

Základním posláním nového projektu je tedy získat pro klienty bank zpět již zaplacené poplatky a zároveň do budoucna zastavit jejich účtování. V zákoně je u možnosti získat poplatek zpět čtyřletá promlčecí lhůta. Autoři projektu zatím jasně neřekli, zdali budou chtít i tuto hranici prolomit, právní kancelář Toman, Devátý & partneři se o to každopádně po vlastní linii snaží s klienty, se kterými už déle spolupracuje.

I kvůli zmíněné promlčecí lhůtě chtějí autoři projektu postupovat poměrně rychle a předpokládají, že první konkrétní výsledky by mohly mít během měsíce.

Soudní poplatek uhradí klient

(tento blok byl přidán při aktualizaci 7. 2. v 15.20)

Po vydání článku do redakce Aktuálně.cz přišlo několik dotazů k podmínkám plné moci. Čtenáři se ptali ve zkratce na to, zdali skutečně nebudou nuceni platit žádné poplatky. Odvolávali se přitom nejčastěji na druhý z bodů 2) v podmínkách plné moci.

Z konzultace s nezávislým právníkem, který si nepřál být jmenován, vyplynulo, že by nemělo jít o žádný skrytý háček. Podle něj jde jen o opatření, které firmě zajistí to, proč celou věc dělá - tedy případné náhrady nákladů. Jestli totiž dojde k soudu, tak soud žalobci - klientovi banky v případě úspěchu přizná jak samotné poplatky tak náhrady nákladů, které banka bude poukazovat na účet žalobce. BSP si tímto bodem zajišťuje jen to, že tyto přiznané náklady skutečně nakonec "přijdou" k ní.

Jeden poplatek však BSP bude po klientech požadovat. V případě, že klient bude souhlasit, aby spor pokračoval až k soudu, bude si muset uhradit poplatek za podání žaloby. Ten se pohybuje ve výši 400 až 800 korun podle výše žalované částky.

"Věříme, že k tomu nedojde a budeme dělat vše proto, abychom klietům získali poplatky zpět bez soudních sporů. Pokud bychom se museli obrátit na soud, pak budeme kontaktovat každého klienta služby Poplatkyzpet.cz, aby vyslovil souhlas s tím, že se obrátíme na soud," říká Daniel Paľko z BSP.

Zároveň platí, že součastí žaloby bude i požadavek na úhradu soudního poplatku ze strany žalovaného, tedy bank. Pokud tedy soud uzná, že banka účtovala poplatek nezákoně, bude následně klientům služby Poplatkyzpet.cz vrácen i soudní poplatek.

Dále jsme se ptali, jak mají klienti garantováno, že v případě prohry u soudu nebudou muset platit případné náhrady nákladů na advokátní služby přiznané soudem bance? Rozsudek půjde totiž přímo za klientem a v plné moci není vepsán žádný přímý závazek BSP, že tyto případné náklady uhradí.

"Vznik popisované situace považujeme za velmi nepravděpodobný a v praxi nereálný," reaguje Paľko. Jak již bylo řečeno v úvodu, společnost BSP je přesvědčena, že případné soudní žaloby vyhraje, protože nevidí důvod, proč by české soudy nechránily zájmy českých spotřebitelů, stejně jako to udělaly německé, nebo slovenské soudy.

"I v případě čistě teoretické prohry u soudu, si nedovedeme představit, že by soud přiznal bankám náklady na právní zastupování. Z logiky věci velké banky mají velké a silné právní oddělení, kde platí celou řadu právníků," pokračuje Paľko. K tomu je ovšem třeba dodat, že stále jde jen o předpoklady. Soudy totiž budou rozhodovat individuálně a je možné, že banky dokáží náhrady obhájit, když půjde o tisíce až desetitisíce sporů, na jejichž vyřízení budou možná najímat i externí právníky.

"Pro naprosté ujištění a potvrzení serióznosti služby Poplatkyzpet.cz jsem včera na tiskové konferenci deklaroval a zavázal se, že by případné náklady za klienty uhradila BSP Laweyr Partners," uzavírá debatu slibem Paľko.

Banky postoj nemění

(tento blok byl přidán při aktualizaci 7. 2. v 15.20)

Online deník Aktuálně.cz oslovil i ty banky, které poplatky účtují. Závěr je jednoduchý, banky dál trvají na tom, že zákon neporušují.

Budou banky své satnovisko hájit i u případného soudu? Jasně na takovou otázku odpověděla jen jediná ze sedmi bank, které poslaly odpovědi - Česká spořitelna říká ano.

Foto: Vojtěch Marek
Čtěte také:
Největší banku čeká žaloba. Konkurence poplatek ruší
Průlom: První banka vrátila poplatek za úvěrový účet
Konec poplatků za půjčky. Soud je bankám zakázal

Problémová minulost BSP

Jméno společnosti BSP Lawyer Partners se v českých médiích hojně objevovalo třeba v roce 2008, kdy se podílela na vymáhání neuhrazených koncesionářských poplatků pro Českou televizi. Problém spočíval v tom, že firma dluhy vymáhala i u těch společností, které žádné dluhy neměly.

V letech 2010 a 2011 se zase řešilo spojení BSP s právní kanceláří bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce. Sdružení těchto dvou subjektů ještě doplnil exekutor Juraj Podkonický a společně získali kritizovanou zakázku od VZP.

Společně s Advokátní kanceláří Němec, Bláha, Navrátilová získala BSP také zakázku od Ředitelství silnic a dálnic. Naposledy v říjnu 2012 vyzvalo sdružení dopravců ČESMAD, aby jednotliví dopravci nereagovali na výzvy k zaplacení dluhu. Podle nich právníci postupovali při rozesílání metodou pokus-omyl a výzvy měly obsahovat "neúměrné množství chyb". Ředitelství silnic a dálnic nicméně práci právníků obhajovalo s tím, že přinese do kasy ředitelství za celých šest let 100 milionů korun. Zakázka přitom právníkům zaručuje 60 milionů korun (čtěte více).

Další projekty

Nespokojené klienty, kteří chtějí od bank vrátit úvěrové poplatky, už zhruba 14 dnů k hromadnému postupu vyzývá společný projekt právníka Petra Němce, který jako první v Česku vyhrál spor s bankou o vrácení úvěrového poplatku, a serveru bankovnipoplatky.com. Do projektu se již přihlásilo zhruba 8 tisíc lidí, u kterých součet již zaplacených a budoucích poplatků překonal 200 milionů korun.

Autoři tohoto projektu nyní vymýšlejí, jaký postup nyní zvolí. Jakým směrem jdou jejich úvahy, odhaluje aktuální vyjádření na facebookovském profilu samostatného projektu Petra Němce jdeto.de.

„Již brzy začneme činit další kroky a objevují se první nabídky advokátních kanceláří. Výhodnost nabídek přísně posuzujeme a přihlížíme k transparentnosti nabídek (advokátní kanceláře občas zastupují investora, nedělají to tedy ze své vlastní vůle) i čisté minulosti. Nechceme vám doporučit někoho, kde nebudeme stoprocentně přesvědčeni, že pomoc spotřebitelům je na prvním místě."

Jinou cestou jde sdružení test vydávající časopis dTest. Sdružení nejprve vyzvalo Komerční banku k pozastavení účtování poplatku za vedení úvěrového účtu, následně na banku podalo žalobu. Stejný postup čeká také Českou spořitelnu, do které zatím dorazila jen výzva, žaloba bude následovat v příštích týdnech.

Novinkou u postupu časopisu dTest je, že se v tomto týdnu dohodla s advokátní kanceláří Toman, Devátý & partneři, že to bude právě tato kancelář, která bude dTest u soudu zastupovat.

Zatímco ale smyslem žaloby občanského sdružení je získat konečně i v Česku rozsudek soudu, tak případný samotný úspěch této žaloby a prohlášení poplatku za vedení úvěrového účtu za nezákonný neznamená, že budou banky poplatky automaticky vracet. K tomu je třeba individuální dohoda/rozsudek s bankou.

Tři banky přestaly

Zatím jen tři banky v Česku přestaly u nových úvěrů účtovat tyto poplatky, jde o Raiffeisenbank, Komerční banku a GE Money Bank. Česká spořitelna nebo třeba ČSOB věc zanalyzovaly a rozhodly se v jeho účtování pokračovat.

Žádná banka zatím plošně nerozhodla o vrácení již zaplacených poplatků, jednotlivé žádosti posuzují individuálně a v drtivé většině je zamítají.

Výše poplatků se u spotřebitelského úvěru pohybuje obvykle v rozmezí zhruba 50 až 90 korun, u hypotečních úvěrů od 150 do 200 korun. Poplatky ve svých sazebnících většinou nemají nové banky na českém trhu.

 

Právě se děje

Další zprávy