Expert: Bude-li krize pokračovat,hrozí pád dalších bank

Adam Junek
5. 4. 2008 10:00
Zhroucení Bear Stearns bude mít soudní dohru, tvrdí Beneš
Foto: Bison & Rose

Rozhovor - Žádná banka by nemohla ustát to, co si prožila Bear Stearns, jedna z největších investičních bank v USA, míní v rozhovoru pro Aktuálně.cz Josef Beneš, šéf Asociace pro kapitálový trh, která zastřešuje finanční instituce s aktivy v hodnotě 700 miliard korun.

"Fed tudíž bude dělat vše proto, aby ta banka přežila, aby někdo, ať už sám Fed nebo někdo jiný, uhradil závazky vůči ostatním bankám a také klientele. Jinak by hrozila řetězová reakce končící zhroucením celého systému," komentuje Beneše aktuální krizi americké ekonomiky.

A.cz: Poslední velkou událostí v rámci americké ekonomické krize je pád Bear Sterns, jedné z největších investičních bank. Ta přežila i velkou krizi ve třicátých letech. Jak se to vlastně mohlo stát?

Jak hluboký pád Bear Stearns ve skutečnosti je, nikdo přesně neví. Že akcie šly tak prudce dolů, bylo dáno faktem, že na banku byl zahájen run, a to ve dvou směrech. Žádná investiční banka není schopna takový run ustát.

Foto: Reuters
Čtěte také:
Rozhovor: Krize v USA je krizí jedné domácnosti

Byl veden na úrovni mezibankovního trhu, kdy trh bace přestane půjčovat. To je pro investiční banku velký problém, protože ta nemá nijak vysoká depozita a své obchody refinancuje půjčkami.

Druhou rovinou runu vedli klienti, kteří začali vybírat své účty.

Foto: Reuters
Čtěte souvislosti:
Bankéř: Investor zapomíná na krizi při první výhře

To samo o sobě neznamená, že banka ztratila ze dne na den hodnotu v řádu miliard dolarů, ale jen to, že to není žádná banka schopna ustát. Ta banka byla velmi aktivní v obchodech, jež měly podkladová aktiva, která jednoduše ztratila svou hodnotu. Tedy na hypotečních produktech a různých derivátech z nich odvozených.

A.cz: Jak ten příběh skončí? Převezme Bear Stearns konkurenční JPMorgan za zlomek původní hodnoty? Antimonopolní úřad to již schválil

Celá kauza bude mít zřejmě ještě dohru. A to ze strany akcionářů. Ti se oprávněně ptají, jak je možné, že jim vedení banky pár dní před tím pádem tvrdí, že jejich akcie mají podle bilance hodnotu asi 80 dolarů za kus, a pak najednou přijdou s tím, že JP koupí banku za cenu dva dolary za akcii.

Přijde řada soudních doher. A tam bude třeba prokázat, že ta hodnota byla skutečně jen dva nebo nyní podle poslední nabídky deset dolarů za jednu akcii.

A.cz: Jakou roli v celém případu hraje americká centrální banka (Fed)?

Zásadní. A na jejich krocích lze pozorovat vlastně totéž, co jsme měli tady při krizi bank. A to, že prioritou centrální banky je stabilizovat celý systém.

Fed tudíž bude dělat vše proto, aby ta banka přežila, aby někdo, ať už sám Fed nebo někdo jiný, uhradil závazky vůči ostatním bankám a také klientele. Jinak by hrozila řetězová reakce končící zhroucením celého systému.

Fed podniknul dva nevídané kroky. Zaprvé opustili centrální bankéři svou úrokovou strategii a dramaticky snížili základní sazby. Zadruhé rozšířili svou aktivitu nazývanou někdy věřitel poslední instance neboli půjčování bankám, které mají problémy s likviditou, ve chvíli, kdy hrozí jejich pád. Dosud to platilo jen pro běžné komerční banky. Poprvé ve své historii ten seznam rozšířili asi o třicítku jmen investičních bank.

A.cz: Dají se očekávat další podobné pády?

Myslím, že nepadne, nebo ne zcela. Bude zachráněna, ať už státními, nebo soukromými penězi. Veškeré závazky, které má, ustojí. Minimálně to bude snaha všech a zejména Fedu.

Podobných krizových situací se však můžeme u dalších bank dočkat, pokud se krize bude nadále prohlubovat.

Viděli jsme, že řada předních bank ohlásila kvartální výsledky na výnosech, které byly nižší než dříve. Pozitivní roli ale sehrál fakt, že se očekával daleko větší propad. Psychologicky se tím trh trochu uklidnil.

A.cz: Spekulace související s americkou krizí hypoték se objevily kolem kauzy Société Générale, kdy ji měl jeden makléř připravit o pět miliard eur. Je možné, aby to jeden člověk dokázal, nebo jsou blíž právě spekulace, které tvrdí, že tím banka mohla zakrýt ztráty z obchodu s hypotékami?

Jsou to opět spekulace. Nicméně dělal jsem podobnou práci jako ten obchodník, tedy transakce na derivátovém trhu, a absolutně si nedokážu představit, že by jeden člověk relativně dlouhodobě mohl skrývat tak rozsáhlé obchody.

Navíc od pádu banky Barings za podobných okolností šla regulace a kontrola natolik nahoru, že je to skutečně nepředstavitelné. Ale jestli je to záměrné a zda je Jerome Kerviel obětním beránkem snahy banky skrýt vysoké ztráty, nelze říct a nikdo to už nikdy taky nedokáže.

 

Právě se děje

Další zprávy