Evropa nesplní slib, nezabrání vymírání druhů v přírodě

Josef Tuček
24. 5. 2009 10:15
Nejvíce jsou ohroženi plazi a obojživelníci
Když ubude včel, pozná se to na úrodě.
Když ubude včel, pozná se to na úrodě. | Foto: Wikimedia Commons

Praha - Evropská unie nesplní svůj dobrovolný slib, že do roku 2010 výrazně sníží vymírání rostlinných a živočišných druhů. Konstatovali to účastníci evropské konference věnované biodiverzitě (přírodní rozmanitosti) pořádané v Praze.

Faktem však je, že dodržování tohoto slibu je obtížné měřit, protože přírodovědci dodnes všechny existující druhy, zejména hmyzu a nižších rostlin, vůbec nespočítali, takže ani přesně nevědí, kolik jich vlastně vymírá.

Mohou tedy posuzovat jen ty přírodní druhy, které mají přece jen lépe zmapovány. A tam nejsou čísla nijak optimistická.

Hadi v ohrožení

Evropská komise nyní zveřejnila studii, kterou si objednala u Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN). Vyplývá z ní, že pětina evropských plazů a téměř čtvrtina obojživelníků v Evropě je ohrožena vyhynutím. "To znamená, že obojživelníci a plazi jsou na našem kontinentě ohroženi ještě více než savci a ptáci," konstatuje studie.

Podle ní klesá množství jedinců ohrožených druhů především proto, že lidská činnost ničí místa jejich přirozeného výskytu, a dále jsou na vině také změny klimatu, znečišťování životního prostředí a šíření invazivních druhů, které přicházejí z jiných končin světa.

Sadaři na větvi

"Byl jsem na jaře v Malajsii a navštívil jsem velké sady pro pěstování jablek," vyprávěl Jürgen Tack, z belgického Ústavu pro přírodu a lesy, který byl jedním z organizátorů konference v Praze.

"Zaměstnáno je tam devět set lidí. A ti seděli na větvích a pomocí štětečků přenášeli pyl na květy jabloní. Vyhynul jim tam totiž hmyz, který by jinak stromy opyloval. V Evropě na tom nejsme tak špatně, ale i tady ubývá včel, což může vést ke snižování výnosů v zemědělství."

"Když vidíte, jak se na polích pasou srnky a působí tam škody, tak to je vlastně příklad narušené biodiverzity: v lesích vymizely šelmy, které by jinak udržovaly rovnováhu, takže srn nepřirozeně přibylo," uvedl jiný příklad ředitel Botanického ústavu Akademie věd ČR Jan Kirschner.

"Právě šelmy jsou pro biodiverzitu klíčovým druhem," dodal Jan Zima z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR. "Když se sníží jejich počet, jako se stalo u nás, široce to naruší přírodní rovnováhu."

 

Právě se děje

před 20 minutami

Prezident Čadu Idriss Déby zemřel na frontové linii. Zemi povede jeho syn

Zemřel prezident Čadu Idriss Déby, který byl 11. dubna zvolen na další prezidentský mandát. Oznámila to armáda. Její mluvčí citovaný agenturou AFP oznámil, že prezident zemřel na následky zranění, jež utrpěl o víkendu na severu země, kde armáda bojuje s povstalci.

Právě dnes na základě předběžných výsledků vyhlásili Débyho vítězem prezidentských voleb. Osmašedesátiletý politik tak získal už šestý mandát. Armáda uvedla, že nejvyšší funkci dočasně přebírá Débyho syn Mahamat Kaká.

Členové jeho kampaně v pondělí oznámili, že se prezident vydal na frontu, aby se připojil k armádním oddílům, jež bojují proti teroristům. Armáda v pondělí oznámila, že s Frontou pro změnu a svornost v Čadu (FACT) bojuje od 11. dubna a že v bitvách přišlo o život 300 rebelů a pět vojáků.

Povstalci, kteří působí v libyjském pohraničí, ve volební den napadli pohraniční post a začali postupovat jižně do Čadu.

Déby se dostal k moci v roce 1990 a patřil k nejdéle vládnoucím prezidentům na kontinentě.

"S velkou bolestí Čaďanům oznamujeme, že dnes, v úterý 20. dubna 2021 zemřel prezident Déby," sdělil armádní mluvčí Azem Bermandoa Agouna.

před 1 hodinou

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy