Evropa nesplní slib, nezabrání vymírání druhů v přírodě

Josef Tuček
24. 5. 2009 10:15
Nejvíce jsou ohroženi plazi a obojživelníci
Když ubude včel, pozná se to na úrodě.
Když ubude včel, pozná se to na úrodě. | Foto: Wikimedia Commons

Praha - Evropská unie nesplní svůj dobrovolný slib, že do roku 2010 výrazně sníží vymírání rostlinných a živočišných druhů. Konstatovali to účastníci evropské konference věnované biodiverzitě (přírodní rozmanitosti) pořádané v Praze.

Faktem však je, že dodržování tohoto slibu je obtížné měřit, protože přírodovědci dodnes všechny existující druhy, zejména hmyzu a nižších rostlin, vůbec nespočítali, takže ani přesně nevědí, kolik jich vlastně vymírá.

Mohou tedy posuzovat jen ty přírodní druhy, které mají přece jen lépe zmapovány. A tam nejsou čísla nijak optimistická.

Hadi v ohrožení

Evropská komise nyní zveřejnila studii, kterou si objednala u Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN). Vyplývá z ní, že pětina evropských plazů a téměř čtvrtina obojživelníků v Evropě je ohrožena vyhynutím. "To znamená, že obojživelníci a plazi jsou na našem kontinentě ohroženi ještě více než savci a ptáci," konstatuje studie.

Podle ní klesá množství jedinců ohrožených druhů především proto, že lidská činnost ničí místa jejich přirozeného výskytu, a dále jsou na vině také změny klimatu, znečišťování životního prostředí a šíření invazivních druhů, které přicházejí z jiných končin světa.

Sadaři na větvi

"Byl jsem na jaře v Malajsii a navštívil jsem velké sady pro pěstování jablek," vyprávěl Jürgen Tack, z belgického Ústavu pro přírodu a lesy, který byl jedním z organizátorů konference v Praze.

"Zaměstnáno je tam devět set lidí. A ti seděli na větvích a pomocí štětečků přenášeli pyl na květy jabloní. Vyhynul jim tam totiž hmyz, který by jinak stromy opyloval. V Evropě na tom nejsme tak špatně, ale i tady ubývá včel, což může vést ke snižování výnosů v zemědělství."

"Když vidíte, jak se na polích pasou srnky a působí tam škody, tak to je vlastně příklad narušené biodiverzity: v lesích vymizely šelmy, které by jinak udržovaly rovnováhu, takže srn nepřirozeně přibylo," uvedl jiný příklad ředitel Botanického ústavu Akademie věd ČR Jan Kirschner.

"Právě šelmy jsou pro biodiverzitu klíčovým druhem," dodal Jan Zima z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR. "Když se sníží jejich počet, jako se stalo u nás, široce to naruší přírodní rovnováhu."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy