Změna klimatu vadí kukačkám, obtížněji obsazují hnízda

Josef Tuček
19. 5. 2009 9:15
Přilétají pozdě a je pro ně těžší vystrnadit jiné ptáky
Kukačka obecná
Kukačka obecná | Foto: Wikimedia Commons

Londýn - Měnící se podnebí ovlivňuje dění v přírodě až nečekanými způsoby. Zaskočilo i běžné evropské kukačky. Snižuje totiž jejich schopnost klást vajíčka do cizích hnízd.

Jak známo, kukačky umisťují svá vajíčka do hnízd jiných ptáků, kteří je pak vysedí. Kukaččí mláďata se jim "odvděčí" tím, že z hnízda obvykle vystrčí vajíčka nebo už vylíhlé potomky svých nedobrovolných "hostitelů", a nechají se krmit sama.

Kukačky se na léto vracejí do evropských končin z Afriky, kde tráví zimu. Se vzrůstajícími průměrnými teplotami v Evropě se však "hostitelští" ptáci, kteří migrují z kratší vzdálenosti, v posledních letech vracejí dříve, a s předstihem také nakladou do svých hnízd vajíčka.

Když se vrátí kukačky, mláďata "hostitelů" se už začínají líhnout, takže nasazená a později vylíhnutá kukaččí mláďata se už mezi nimi nemusí svou agresivitou prosadit.

Tím by se mohlo vysvětlit, proč nyní kukaček ubývá, konstatoval italsko-finsko-rusko-francouzský tým v britském odborném časopise Biology Letters. Jeho členové zkoumali zprávy o jarním příletu kukaček obecných (Cuculus canorus) do Evropy za posledních šest desetiletí.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy