Štrasburk - Šéf eurolidovecké frakce v Evropském parlamentu Joseph Daul se ostře ohradil proti slovenskému tiskovému zákonu.
Podobné zákony podle něj vznikají v diktátorských režimech, jako je Bělorusko. "Členský stát EU by se měl držet principů vlády práva a základních svobod, jako je svoboda tisku," napsal Daul ve svém tiskovém prohlášení.
Šéf EPP-ED, nejsilnějšího uskupení v parlamentu, zároveň kritizoval eurosocialisty, kteří se od kontroverzního zákona nařizujícího například uveřejňování reakcí i na prokazatelně pravdivé články nedistancovali. Europoslanec Hannes Swoboda dokonce dodal, že zákon splňuje "evropská kritéria".
Smer-SD slovenského premiéra Roberta Fica se před nedávnem vrátil do řad Strany evropských socialistů (PES), odkud byl podmínečně vyloučen kvůli spolupráci se Slotovými nacionalisty.
Tiskový zákon již dříve kritizoval také místopředseda zahraničního výboru Evropského parlamentu Michael Gahler. Evropská komise jeho schválení pouze vzala na vědomí.
Apel na Bělorusko
Z evropských struktur dnes zazněla také čerstvá kritika na adresu běloruského režimu Alexandra Lukašenka, a to v souvislosti s úterním odsouzením 22letého aktivisty Andreje Kima k 18 měsícům vězení.
Čtěte více: Obleva se v Bělorusku nekoná. Procesy pokračují
Eurokomisařka pro vnější vztahy Benita Ferrero-Waldnerová verdikt minského soudu označila za politicky motivovaný.
"Je to v přímém rozporu se základními hodnotami svobody projevu a shromažďování a respektu k lidským právům a vládě zákona, které tvoří nedílnou součást demokracie," prohlásila eurokomisařka.
"Vyzývám k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění všech, kdo byli zatčeni při pokojné demonstraci, jakož i ostatních politických vězňů," cituje Ferrero-Waldnerovou agentura Reuters.