Eurokomisaři alla franca. Bude nás zastupovat Slovák?

Blahoslav Hruška
7. 8. 2008 13:56
Sarkozy chce vybírat podle bízkosti jazyka a kultur
Kdo se dostane do Berlaymontu? O tom není rozhodnuto.
Kdo se dostane do Berlaymontu? O tom není rozhodnuto. | Foto: Evropská komise

Paříž - Doposud má každá země v Evropské komisi, tedy jakési vládě EU, jednoho zástupce.

Za rok a půl ovšem může být všechno jinak a za Česko by v bruselském paláci Berlaymont mohl sedět třeba Slovák.

S tímto návrhem přišel podle německého listu Die Welt francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Podobné kulturní a jazykové okruhy by podle něj měly vysílat jen jednoho zástupce.

Na svém společném kandidátovi by se tak museli dohodnout například Němci s Rakušany, Britové s Iry, nebo právě také Češi se Slováky.

A proč by některé země měly o své komisaře přijít?

Pokud totiž do léta příštího roku nakonec nevstoupí v platnost Lisabonská smlouva, což je vzhledem k zamítavému výsledku irského referenda pravděpodobné, bude se EU řídit dosavadním "jízdním řádem", tedy smlouvou z Nice.

A ta nařizuje, aby se počet "evropských ministrů" v nové Komisi, která se ujme vlády koncem roku 2009, snížil. O kolik? To není zcela jasné, počet komisařů bude ale muset být menší než 27, tedy než současný počet členských zemí.

Plassniková: Ani jako vtip nic moc

Redukci komisařů ale předpokládá i Lisabonská smlouva - týkala by se však až přespříští komise, tedy té, která by se žezla ujala v listopadu 2014.

Ano, José. Portugalci a Španělé jsou si blízcí. Buď tedy
Ano, José. Portugalci a Španělé jsou si blízcí. Buď tedy | Foto: Evropská komise

A co na Sarkozyho plán říkají ostatní? "Myšlenka kombinovaného polokomisaře snad nemůže být ani špatný letní vtip," soudí rakouská ministryně zahraničí Ursula Plassniková.

Vondra: Svérázné inženýrství

Návrh se nelíbí ani českému vicepremiérovi Alexandru Vondrovi. "EU je společenstvím států, a ne nějakých kulturně-jazykových regionů. Dát do jednoho pytle Německo a Rakousko, do druhého Británii a Irsko a do třetího Česko a Slovensko je skutečně svérázné inženýrství," řekl Vondra Aktuálně.cz.

Navíc lze tušit, jak by to s kulturním a jazykovým bratrstvím dopadlo v případě samotné Francie: ta by si pochopitelně své jedinečné postavení, a tím i vlastního "muže v Bruselu", v EU obhájila.

 

Právě se děje

Další zprávy