Lucemburk - Evropská unie bude mít vůbec největší databázi na světě. Kromě biometrických údajů držitelů víz v ní budou i otisky prstů, vzorky DNA a také více než 70 milionů fotografií.
Dnes se na tom v Lucemburku dohodli ministři vnitra zemí EU. Kompromis prosadilo německé předsednictví.
Databáze bude obsahovat jméno, adresu bydliště a zaměstnání držitele víza, přičemž přístup k těmto údajům budou mít jen státy, které jsou součástí Schengenu. Zřejmě již od letošního Silvestra tedy také Česko.
Co vše by EU měla sdílet
- údaje o žadatelích víz: jméno, adresa, zaměstnání, v budoucnu ale i biometrická data
- biometrické údaje: digitální fotografie, otisky prstů
- policejní data: databáze DNA
Policie bude také mít možnost nahlížet do cizích databází otisků prstů a vzorků DNA. Přístupná budou ale jen tzv. referenční data, tedy databáze zbavené osobních údajů.
Čeští policisté tak budou kupříkladu moci nahlížet do německých databází a hledat identitu se vzorky DNA. Teprve když naleznou shodu, budou si moci vyžádat i osobní údaje.
Padnou kriminalistické pomníčky?
Dopady výměny informací by mohly být dalekosáhlé. Někteří si od ní dokonce slibují rozuzlení "kriminalistických pomníčků", tedy starých nevyřešených případů.
Na Slovensku se podobná praxe osvědčila, když si slovenští policisté před časem začali vyměňovat informace s rakouskými kolegy. "Podařilo se tak odhalit mnoho starých případů. Bylo to několik trestných činů," řekl slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák.
Původní dohoda dokonce počítala s tím, že policie bude smět pronásledovat zločince i za hranicemi. Zejména kvůli odporu Velké Británie a Irska ale ministři nakonec přijali různá omezení.
Policie ČR v Bavorsku? Zatím jen s doprovodem
Kriminalisté sice budou moci operovat za hranicemi svého státu ve své národní uniformě a se svými zbraněmi, ale pouze po boku zahraničních kolegů.
Eurokomisař Franco Frattini si od nového systému slibuje větší efektivitu v boji s padělateli víz a mezinárodním organizovaným zločinem.
Základem dohody je tzv. Prümská smlouva, která již dva roky funguje mezi sedmi státy unie: Belgií, Francií, Německem, Rakouskem, Lucemburskem, Španělskem a Nizozemskem.
Tvrdá kritika Britů
Reálné prosazení dohody o sdílení údajů je ale problematické. Velká Británie a Irsko již daly najevo, že včerejší dohoda neznamená definitivní ano. "Celá Prümská dohoda je nebezpečnou hračkou v rukou Německa," řekl britský konzervativní poslanec Sayed Kamall.