Elektrická síť má být konečně jiná než za Edisona

Josef Tuček
23. 6. 2009 23:27
Změní přenos energie i její využití v domácnosti
Zhruba takhle to vypadalo už v dobách Thomase Alvy Edisona.
Zhruba takhle to vypadalo už v dobách Thomase Alvy Edisona. | Foto: Reuters

Praha - Kdyby dnes Thomas Alva Edison viděl naše elektrické rozvodné sítě, stěží by jej něčím překvapily - za poslední století se toho v nich příliš nezměnilo. Teď by však měly i do běžných domácností dorazit změny, které umožní profesionálním energetikům i zcela obyčejným odběratelům lepší zacházení s energií.

Elektrická síť by měla nabídnout spotřebiteli elektřinu za nejnižší cenu. Současně by měla umět bez komplikací přijímat třeba energii z větrných elektráren, když fouká vítr, a snadno ji nahradit jinými zdroji, když nastane bezvětří. To má být budoucnost energetiky v příštích zhruba dvou desetiletích.

O novinkách jednali před pár dny v Praze odborníci na mezinárodní konferenci CIRED 2009. A elektrárenská společnost ČEZ vzápětí oznámila, že na změnách pracuje i v Česku.

Co nás tedy čeká?

Technologický sňatek

Kliknutím na obrázek si otevřete originál.
Kliknutím na obrázek si otevřete originál. | Foto: ČEZ

Klíčový koncept změny se nazývá anglicky "smart grid", v češtině se pak používá označení "inteligentní síť", případně "chytřejší síť". Odborníci si pod tím představují systém podobný nervové soustavě, který pružně a mnohostranně reaguje na akce účastníků, od výrobců přes distributory po spotřebitele.

"Nepůjde samozřejmě o přestavbu celé energetické soustavy, ale o pozvolné změny, pro které už dnes existují technologie," řekl na pražské konferenci Keith Redfearn z americké společnosti General Electric. "Je to sňatek informačních technologií s elektrickou infrastrukturou."

Spotřebu doma řídí počítač

Začněme tentokrát na konci - u odběratele elektřiny. Inteligentní síť by mu měla nabídnout řízení odběru ve chvílích, kdy je poptávka po elektřině menší, a proud je tedy levnější. Nemusí to být jenom v noci, ale i v průběhu dne. Záleží na tom, kolik a jakých elektráren zrovna pracuje.

Nová síť bude na proměnlivý vítr lépe připravena.
Nová síť bude na proměnlivý vítr lépe připravena. | Foto: Reuters

Znamená to, že domovní systém například zapne naplněnou pračku až v noci, kdy je proudu dost. Nebo na chvilku vypne chlazení v ledničce v situaci, kdy poptávka po energii v oblasti prudce stoupne. Vypnutí je pochopitelně jen krátké, aby neohrozilo uložené potraviny.

Další možností je vypnutí přívodu elektřiny ke všem spotřebičům, které zrovna nepracují a jsou jen zapnuty v pohotovostním režimu.

Výroba podle předpovědi počasí

Inteligentní síť však vyžaduje i změny přímo ve výrobě a distribuci elektřiny. Dnes je problémem propojit velké elektrárny a malé zdroje obnovitelné energie. Když například fouká vítr a roztáčí vrtule větrných elektráren, může dodávat množství elektřiny, o kterou právě v tu chvíli nikdo nestojí.

Naopak když foukat přestane, musí energii dodat jiná elektrárna, pro niž však může být obtížné a drahé operativně měnit výkon. Obdobně to platí i pro sluneční elektrárny.

"Tady musíme vzájemně propojit hned několik řešení, ne jenom jedno," konstatoval Brian Cothran z General Electric.

Sluneční panely na střeše Národního divadla v Praze.
Sluneční panely na střeše Národního divadla v Praze. | Foto: Pavel Baroch

"Takže například budeme přihlížet k předpovědi počasí, abychom mohli předem odhadnout, kolik elektřiny bude vyrobeno ve větrných a slunečních elektrárnách," navázal jeho kolega Keith Redfearn. "Podle toho se pak nastaví výkon dalších elektráren.

Jaderné nebo uhelné elektrárny potřebují stabilně jet na daný výkon. Naopak vodní elektrárny nebo turbíny na zemní plyn mohou svůj výkon měnit mnohem pružněji, a dorovnávat tak výchylky v požadavcích spotřebitelů.

Skladování energie

Inteligentní síť by měla také změnit obvyklou poučku, že vyrobená elektřina se už nedá skladovat. Jak vyplynulo z pražské konference, energie vyrobená navíc by se měla ukládat do nějakých typů baterií.

Nebo se dá použít pro načerpání vody do horní nádrže přečerpací elektrárny, odkud se v době zvýšeného odběru zase pustí přes turbíny dolů.

Inteligentní síť má vést k lepšímu využití elektřiny a zabránit zbytečným emisím skleníkových plynů.
Inteligentní síť má vést k lepšímu využití elektřiny a zabránit zbytečným emisím skleníkových plynů. | Foto: Reuters

Kromě přečerpacích elektráren, což už je známá a využívaná koncepce, odborníci uvažují i o větším využití stlačeného vzduchu. Přebytečná elektřina se využije k jeho natlačení do vhodných nádrží nebo rovnou do přirozených podzemních prostor v horninovém podloží.

Po uvolnění vzduch roztočí turbíny a opět vyrobí elektřinu do sítě.

V Česku do roku 2015

Zkušební projekt inteligentní sítě se rozjede v příštích letech v americkém městě Miami, které chce do změn investovat 200 milionů dolarů (3,8 miliardy korun).

Také česká elektrárenská společnost ČEZ oznámila, že připraví zkušební projekt v některém českém regionu, v ceně až jedné miliardy korun. A to už do roku 2015.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy