Jak Češi změnili jídelníček a kolik toho snědí či vypijí? Projděte si nová čísla od ČSÚ

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
30. 11. 2017 12:25
Od roku 1950 se spotřeba masa zvýšila o více než 30 kilogramů za rok. Nejvíce sníme vepřového a drůbežího masa. Spotřeba ovoce se od roku 1950 zvýšila o jednu třetinu.
Loni se snědlo nejvíc rýže za celou dobu měření.
Loni se snědlo nejvíc rýže za celou dobu měření. | Foto: Pastorius / Wikimedia Commons

Praha - Spotřeba potravin v Česku loni vzrostla o 1,9 procenta, na každého Čecha tak v průměru připadá 785,6 kilogramu potravin. Nová čísla představili zástupci Českého statistického úřadu.

Podle statistiků se do spotřeby potravin započítává i potravinový odpad, tedy to, co se vyhodí na polích, v domácnostech nebo v obchodech.

Dlouhodobě roste spotřeba masa - loni to bylo 80,3 kilogramu, proti roku 1950 skoro dvojnásobek.

Foto: ČSÚ

Loni například stoupla spotřeba mléka a mléčných výrobků o 2,1 procenta na 247,5 kilogramu. O dvě procenta vzrostla spotřeba ovoce a o téměř tři procenta spotřeba zeleniny. Každý Čech snědl v průměru 84 kilogramů ovoce za rok, zeleniny 87,3 kilogramu.

Spotřeba ovoce se od roku 1950 zvýšila o jednu třetinu. "Je to dáno tím, že jíme více ovoce nejen mírného pásma, ale i tropického," řekl ředitel odboru statistiky zemědělství ČSÚ Jiří Hrbek. Například v roce 1950 činil poměr spotřeby jižního ovoce proti celkové ovocné spotřebě 3,5 procenta, loni to bylo 41,7 procenta. Z toho se nejvíc jedí pomeranče a mandarinky - loni 13,2 kilogramu, meziročně o 0,7 procenta více.

Foto: ČSÚ
Foto: ČSÚ

U zeleniny například meziročně skočila o 6,7 procenta spotřeba zelí na 7,9 kilogramu. Oproti roku 1950 jsou oblíbenější rajčata či papriky, méně zelí a mrkev.

O 4,2 procenta na 69,1 kilogramu loni meziročně vzrostla spotřeba brambor.

Loňský rok byl mimo jiné mimořádný tím, že se snědlo nejvíc rýže za celou dobu měření. Meziročně šlo o zvýšení o 0,6 procenta na 6,5 kilogramu na osobu.

Foto: ČSÚ
Foto: ČSÚ

Spotřeba alkoholických nápojů loni vzrostla o 0,6 procenta na 173,5 litru, v přepočtu 9,9 litru čistého lihu. Spotřeba vína vzrostla o 3,7 procenta na 19,6 litru na hlavu.

Foto: ČSÚ
Foto: ČSÚ
Foto: ČSÚ

Vybrané potraviny hodnotili statistiky i z hlediska soběstačnosti. U mléka činila soběstačnost v loňském roce 117,5 procenta. Soběstační jsme například i ve výrobě piva nebo hovězího masa. U vepřového masa poklesla soběstačnost ze 104,9 procenta v roce 1995 na loňskou hodnotu 47,7 procenta. U drůbežího se za posledních 25 let snížila ze 115,9 procenta na 63 procent. U vajec je soběstačnost 82,2 procenta, zatímco v roce 1998 byla 110,1 procenta. U másla dosahuje 88,5 procenta.

Foto: ČSÚ
Foto: ČSÚ
Foto: ČSÚ
Foto: ČSÚ
 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy