Jak Češi změnili jídelníček a kolik toho snědí či vypijí? Projděte si nová čísla od ČSÚ

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
30. 11. 2017 12:25
Od roku 1950 se spotřeba masa zvýšila o více než 30 kilogramů za rok. Nejvíce sníme vepřového a drůbežího masa. Spotřeba ovoce se od roku 1950 zvýšila o jednu třetinu.
Loni se snědlo nejvíc rýže za celou dobu měření.
Loni se snědlo nejvíc rýže za celou dobu měření. | Foto: Pastorius / Wikimedia Commons

Praha - Spotřeba potravin v Česku loni vzrostla o 1,9 procenta, na každého Čecha tak v průměru připadá 785,6 kilogramu potravin. Nová čísla představili zástupci Českého statistického úřadu.

Podle statistiků se do spotřeby potravin započítává i potravinový odpad, tedy to, co se vyhodí na polích, v domácnostech nebo v obchodech.

Dlouhodobě roste spotřeba masa - loni to bylo 80,3 kilogramu, proti roku 1950 skoro dvojnásobek.

Foto: ČSÚ

Loni například stoupla spotřeba mléka a mléčných výrobků o 2,1 procenta na 247,5 kilogramu. O dvě procenta vzrostla spotřeba ovoce a o téměř tři procenta spotřeba zeleniny. Každý Čech snědl v průměru 84 kilogramů ovoce za rok, zeleniny 87,3 kilogramu.

Spotřeba ovoce se od roku 1950 zvýšila o jednu třetinu. "Je to dáno tím, že jíme více ovoce nejen mírného pásma, ale i tropického," řekl ředitel odboru statistiky zemědělství ČSÚ Jiří Hrbek. Například v roce 1950 činil poměr spotřeby jižního ovoce proti celkové ovocné spotřebě 3,5 procenta, loni to bylo 41,7 procenta. Z toho se nejvíc jedí pomeranče a mandarinky - loni 13,2 kilogramu, meziročně o 0,7 procenta více.

Foto: ČSÚ
Foto: ČSÚ

U zeleniny například meziročně skočila o 6,7 procenta spotřeba zelí na 7,9 kilogramu. Oproti roku 1950 jsou oblíbenější rajčata či papriky, méně zelí a mrkev.

O 4,2 procenta na 69,1 kilogramu loni meziročně vzrostla spotřeba brambor.

Loňský rok byl mimo jiné mimořádný tím, že se snědlo nejvíc rýže za celou dobu měření. Meziročně šlo o zvýšení o 0,6 procenta na 6,5 kilogramu na osobu.

Foto: ČSÚ
Foto: ČSÚ

Spotřeba alkoholických nápojů loni vzrostla o 0,6 procenta na 173,5 litru, v přepočtu 9,9 litru čistého lihu. Spotřeba vína vzrostla o 3,7 procenta na 19,6 litru na hlavu.

Foto: ČSÚ
Foto: ČSÚ
Foto: ČSÚ

Vybrané potraviny hodnotili statistiky i z hlediska soběstačnosti. U mléka činila soběstačnost v loňském roce 117,5 procenta. Soběstační jsme například i ve výrobě piva nebo hovězího masa. U vepřového masa poklesla soběstačnost ze 104,9 procenta v roce 1995 na loňskou hodnotu 47,7 procenta. U drůbežího se za posledních 25 let snížila ze 115,9 procenta na 63 procent. U vajec je soběstačnost 82,2 procenta, zatímco v roce 1998 byla 110,1 procenta. U másla dosahuje 88,5 procenta.

Foto: ČSÚ
Foto: ČSÚ
Foto: ČSÚ
Foto: ČSÚ
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy