Praha - Pilotní projekt takzvaného živého stáda ve státních rezervách, který chtěla spustit Správa státních hmotných rezerv (SSHR), se odkládá. Je třeba změna legislativy, řekla mluvčí SSHR Edita Pechalová. Správa plánovala novinku vyzkoušet na 1500 kusech skotu letos, během následujícího roku chtěla začít nahrazovat mražené maso ve státních skladech určené pro krizové situace živým dobytkem. Projekt podporuje Agrární komora ČR.
SSHR podle mluvčí pracuje s variantou, v níž by stádo zvířat vlastnil zemědělec a stát by měl zvířata "zarezervovaná". V případě krize by je poslal na jatka a maso z nich získal. "Na jedné straně by zemědělec nesl rizika a na druhé straně by na stádo mohl pobírat evropské dotace," uvedla Pechalová. Systém rezervací je podle ní běžný například ve Velké Británii, Itálii nebo Švédsku.
Po odborné stránce je podle mluvčí projekt připravený. "Vzhledem k tomu, že je ale potřeba změnit zákon, který vymezuje působnost správy, tak s největší pravděpodobností se letos nepodaří pilotní projekt spustit," uvedla Pechalová.
Podle předsedy správy Pavla Švagra by stát pořízením zvířat mohl ušetřit. Již dříve uvedl, že drahé je hlavně zmrazování a následné rozmrazování masa. "Projekt živého stáda by mohl být ekonomicky velmi výhodný. Jednou z podmínek jeho realizace je vedle změny legislativy i souhlasné stanovisko ministerstva zemědělství," uvedl Švagr.
Jurečka: Je to nesystémové
Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) ale již dříve řekl, že nápad nepovažuje za systémový. "Může dojít k nějaké situaci, například epidemie, zvířata můžou uhynout, nebo se může stát cokoliv ze zásahu vyšší moci, a v tu chvíli nebudeme mít žádnou strategickou zásobu," uvedl. "Stanovisko ministerstva se nezměnilo," dodal dnes náměstek ministra Jiří Šír.
V současnosti skladuje stát maso v konzervách a v mrazírnách. V budoucnu by mohla živá zvířata nahradit až třetinu hovězího ve státních skladech. Třetina by mohla být v konzervách a třetina v podobě mraženého masa.
Projekt stále podporuje Agrární komora. "Pokud spuštění brání nedořešená legislativa, není její dopracování podle našeho názoru až tak velkým problémem," řekla ČTK mluvčí komory Dana Večeřová. Podle ní jde o jedno z opatření, která byla ze strany státní správy pouze přislíbená. "Faktická realizace poněkud vázne. Chovatelé v současné době vážně uvažují o omezení chovů a každá drobná pomoc, která by přispěla k řešení současné situace, je žádoucí," dodala mluvčí.
SSHR schraňuje komodity pro případ krizových stavů, jako jsou záplavy, válečné konflikty či zastavení dodávek klíčových surovin. Ve vlastních či pronajímaných skladech drží zásoby například ropy, leteckého petroleje, potravin a léků. Zásoby obilí musí vydržet na měsíc a požadované zásoby potravin mají nahradit třídenní spotřebu. Podle Švagra správa u potravin nyní limity nesplňuje, jídlo by stačilo na jeden den.