Země je kulatá. Google maps přestaly ukazovat naši planetu jako placku

on on
7. 8. 2018 14:02
Mapy od Googlu nově ukazují Zemi jako glóbus. Díky jiné použité zobrazovací technice je tak upravené i porovnání velikostí zemí, které se obvykle na mapách vykreslují nepřesně.
Nové mapy od Googlu.
Nové mapy od Googlu. | Foto: Alphabet.

Mountain View - Mapy od Googlu přešly ze zobrazení Země jako placky na glóbus. Zajímavá je změna i velikostí zemí a kontinentů. O změne informoval server Engadget.

Při "zdeformování" země na rovnou plochu totiž bývá například Grónsko vykresleno stejně velké, nebo dokonce větší než Afrika. Afrika přitom pokrývá přes 30 milionů čtverečních kilometrů, zatímco Grónsko "jen" něco přes dva miliony.

Google maps na tabletu.
Google maps na tabletu. | Foto: Alphabet.

Nové zobrazení zatím funguje jen na počítačích. Na mobilech a tabletech tak zatím stále vidíme 2D mapu, které používá klasické Mercartorovo zobrazení, které známe ze základní školy. To ovšem velikost zemí zkresluje - velké země kolem rovníku tak vypadají stejně jako ty malé v blízkosti pólů.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy