Země je kulatá. Google maps přestaly ukazovat naši planetu jako placku

on on
7. 8. 2018 14:02
Mapy od Googlu nově ukazují Zemi jako glóbus. Díky jiné použité zobrazovací technice je tak upravené i porovnání velikostí zemí, které se obvykle na mapách vykreslují nepřesně.
Nové mapy od Googlu.
Nové mapy od Googlu. | Foto: Alphabet.

Mountain View - Mapy od Googlu přešly ze zobrazení Země jako placky na glóbus. Zajímavá je změna i velikostí zemí a kontinentů. O změne informoval server Engadget.

Při "zdeformování" země na rovnou plochu totiž bývá například Grónsko vykresleno stejně velké, nebo dokonce větší než Afrika. Afrika přitom pokrývá přes 30 milionů čtverečních kilometrů, zatímco Grónsko "jen" něco přes dva miliony.

Google maps na tabletu.
Google maps na tabletu. | Foto: Alphabet.

Nové zobrazení zatím funguje jen na počítačích. Na mobilech a tabletech tak zatím stále vidíme 2D mapu, které používá klasické Mercartorovo zobrazení, které známe ze základní školy. To ovšem velikost zemí zkresluje - velké země kolem rovníku tak vypadají stejně jako ty malé v blízkosti pólů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 40 minutami

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy