Přestaň nás nahrávat, Alexo. Digitální asistentka od Amazonu sdílela soukromé hovory

on on
28. 5. 2018 15:35
Alexa v rozhovoru manželského páru slyšela pokyny "pošli zprávu", a tak odeslala rozhovor jednomu ze zaměstnanců manžela.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Seattle - Společnost Amazon se omluvila za sérii náhod, které vedly k neoprávněnému nahrávání soukromých hovorů prostřednictvím zařízení Echo přezdívaného Alexa podle jména umělé inteligence, kterou obsahuje. Firma také vysvětlila, jak mohla tato digitální asistentka nahrávat lidi bez jejich vědomí.

Rodina z amerického Portlandu měla chytré zařízení od Amazonu v celém domě. Používala jej na kontrolu topení, světel a alarmů. Danielle a její muž se chystali spát, když manželovi zazvonil telefon. "Odpojte Alexu, někdo vás hacknul," řekl mu jeho zaměstnanec na druhé straně telefonu. Rozhovor mezi manželi se totiž bez jejich vědomí odeslal cizímu člověku.

Reklama Amazonu na digitální asistentku Alexu:

Reklama Amazonu pro Super Bowl 2018 | Video: amazon

Danielle zařízení odpojila a kontaktovala Amazon, jehož technici potvrdili, že manželé mají pravdu. "Omluvili se asi patnáctkrát během půl hodiny a že opravdu oceňují, že jsme je na problém upozornili. Prý je to něco, co musí opravit," řekla Danielle televizi Kiro7, kterou pak dvojice kontaktovala.

"Cítila jsem se podvedeně. Naprosté narušení soukromí. Okamžitě jsem zařízení vypnula a už jej znovu nezapojím. Nemůžu tomu systému věřit," dodává Danielle.

"Alexa (Echo) se probudila kvůli slovu v konverzaci v pozadí, které znělo jako Alexa," vysvětlila mluvčí Amazonu Shelby Lichliterová. Poté během rozhovoru slyšela požadavek "pošli zprávu". Na to měla Alexa nahlas odpovědět "Komu?". Z rozhovoru manželů uslyšela jméno ze seznamu kontaktů. Alexa se prý poté nahlas zeptala, jestli je zadané jméno správné. Z rozhovoru zaslechla "v pořádku".

"Je velice nepravděpodobné, že k takové sérii náhod dojde. Nyní situaci řešíme, abychom podobnou událost udělali ještě méně pravděpodobnou," říká Lichliterová.

Agentura Bloomberg připomíná, že v USA používá nějaký typ chytrého asistenta alespoň jednou měsíčně na 60 milionů domácností. Zhruba dvě třetiny z nich mají právě systém Echo s Alexou od Amazonu.

Nyní firma pravděpodobně přistoupí k zavedení konkrétnějšího požadavku na odeslání zprávy. Podobně jako při nechtěném smíchu, s nímž měla problém nedávno. Alexa se začala smát, když zaslechla slova podobná příkazu "Alexo, směj se". Firma tak požadavek změnila na "Alexo, umíš se smát?".

Na internetu o nahrávání od domácích asistentů kolují vtipy. V tomto tweetu například jeho autor popisuje rozhovor mezi Alexou a jejím majitelem. "Alexo, ty mě špehuješ?" Alexa si odkašle a odpoví: "Jistěže ne."

Digitální asistentku nedávno představil i Google:

Google představil digitálního asistenta, který komunikuje jako člověk. Objedná vás třeba ke kadeřníkovi. | Video: Google Developers
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy