Praha - Zavedení vratky na spotřební daň z pohonných hmot pro zemědělce s živočišnou výrobou, takzvanou zelenou naftu, dnes schválila vláda. Na Twitteru o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Stát to vyjde na zhruba 385 milionů korun ročně. Novelu zákona o spotřebních daních předložil ministr financí Andrej Babiš (ANO), který už dříve řekl, že se kvůli možnému střetu zájmů zdrží vládního hlasování. Novela začne platit, pokud ji schválí Parlament a podepíše prezident, od července.
Výše vratky bude 4380 korun na 1000 litrů paliva. Budou ji moci nově uplatnit zemědělci či plemenáři, kteří se například zabývají chovem skotu, prasat, drůbeže, ovcí a koz. Nárok na vratku budou moci zájemci uplatnit zpětně i na paliva spotřebovaná od letošního ledna. O peníze si podle odhadu ministerstva zemědělství zažádá 1000 subjektů. "Daný propočet je však spíše ilustrativní, neboť odhadnout přesný počet nových žadatelů je velmi obtížný," dodalo ministerstvo financí v důvodové zprávě.
Ministerstvo financí nechtělo novelu předkládat. Babiš, který vlastní koncern Agrofert, největší zemědělský podnikatelský subjekt v Česku, se obával možného střetu zájmů. O tom, kdo novelu bude obhajovat v Poslanecké sněmovně, rozhodne vláda nebo premiér.
Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) již dříve řekl, že zelená nafta pro živočišnou výrobu pomůže stabilizaci pracovních míst na venkově. Kvůli rozšířené živočišné výrobě může pomoci i protierozním opatřením a zlepší absorpční kapacitu půdy.
Nárok na uplatnění vratky nyní mají vinaři, ovocnáři či pěstitelé zeleniny. Dostávají 40 procent daně u klasické motorové nafty a 57 procent u směsné nafty s bio příměsí.
Vláda Petra Nečase (ODS) v roce 2012 schválila úplné zrušení zelené nafty. Zemědělci v reakci na to na řadě míst země zpomalovali protestními jízdami strojů dopravu na silnicích. Nečasův kabinet následně své rozhodnutí zmírnil, ukončení daňového zvýhodnění o rok odsunul a pro rok 2013 pouze snížil vratku z původních 60 na 40 procent. Ke konci předloňského roku byla zelená nafta zrušena úplně.
Současná vláda se k zachování daňové úlevy pro zemědělce zavázala v koaliční smlouvě. Podle kabinetu většina států EU daňové zvýhodnění uplatňuje, a čeští zemědělci by tak na společném unijním trhu byli znevýhodněni.