Mimořádná zpráva
Řidič najel do davu na adventním trhu v německém Magdeburgu. Zemřel jeden dospělý a dítě, zraněných jsou desítky.

Ženská vzpoura, kolaps Facebooku, návrat k uhlí. I to mohou být "šoky" roku 2022

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 12. 12. 2021 10:37
Největší chaos většinou vyvolá to, co nikdo nečeká. Investiční banka Saxo Bank sestavila pro rok 2022 přehled desítky "šokujících" scénářů, které by s finančními trhy zatřásly, pokud by na ně skutečně došlo. Letošní ročník je přesto trochu jiný - svět totiž i kvůli covidu už jen tak něco nepřekvapí. V následujícím přehledu zjistíte, že nikdy není tak špatně, aby nemohlo být hůř.
Foto: Reuters

8. Nová NFT platforma povede k úpadku Spotify

V počátcích vypadal trh s NFT tokeny pro kupce nebezpečně a chaoticky, dnes má tato technologie podle Saxo Bank potenciál." NFT platforma nabízí nejen nový způsob, jak ověřovat vlastnictví práv, ale i způsob, jak práva distribuovat bez prostředníků, tedy zcela decentralizovaný systém, který zcela odstraní potřebu centralizované platformy," uvádí společnost.

Pro použití tokenů NFT v hudebním průmyslu mohou být podle ní poměrně pádné argumenty." Hudebníci jsou totiž přesvědčeni, že jsou k nim současné streamovací platformy jako Spotify či Apple Music v rámci současných modelů rozdělování tržeb nespravedlivé. Tyto modely nepřiřazují poplatky jednotlivých předplatitelů konkrétní hudbě, kterou daní uživatelé poslouchají. Místo toho se všechny předplatitelské poplatky agregují a rozdělují podle podílu jednotlivých umělců na celkovém streamování. Navíc si značnou část nechávají streamovací platformy, což spolu s podílem hudebních vydavatelství činí mnohdy i víc než 75 procent celkových tržeb," tvrdí analýza.

  • Odhadovaný dopad: "V roce 2022 se mezi uživateli rozšíří služba na bázi NFT, která začne nabízet hudbu hvězdných interpretů, ať už to bude Katy Perry, The Chainsmokers nebo například Jason Derulo. Ti všichni v poslední době podpořili snahy vybudovat novou streamovací platformu s využitím technologie blockchainu. Současné "tradiční" streamovací platformy začnou opouštět i další známí umělci a ty náhle zjistí, že jdou rychle ke dnu. Investoři si nakonec všimnou, že doba přestává přát této formě podcastů, filmů a dalších forem digitalizovaného obsahu."

"Blockchain je takové magické slůvko. Mnoho lidí si představuje něco tajemného, ale zjednodušeně řečeno jde pouze o decentralizovanou a dobře zabezpečenou účetní knihu," vysvětluje šéfredaktor technologického magazínu inSmart Lukáš Voříšek. "V případě projektu Audius je princip takový, že open source komunita spravuje decentralizovanou hudební platformu. Umělci i tvůrci jsou odměňováni v tokenech AUDIO a cílem je přiznat tvůrcům co největší podíl na zisku," dodává. 

Blockchainová technologie a prodej hudby přes NFT může i podle analytičky Píchové skutečně některým hudebníkům pomoci. "Ale pořizování si hudby této formy zůstane spíše u technologických 'fajnšmerků' a fanoušků kryptoaktiv," domnívá se Píchová.

  • "Hudební fanoušci, kteří chtějí podpořit oblíbené umělce, budou i nadále zůstávat u nákupů hudby ve formě LP. Navíc je blockchainová technologie pro běžného člověka zatím hodně vzdálená, tudíž se nedá ani předpokládat její brzký větší rozvoj," doplňuje analytička.

Zároveň se podle ní nedá v příštích letech očekávat ani ústup streamingových platforem, a to zejména díky jejich jednoduchosti pro uživatele, což je hlavním faktorem, proč jsou tak hojně využívány.

 

Právě se děje

Další zprávy