Babišův trik, jak zmírnit zdražení cigaret, dostal zelenou

ČTK ČTK
20. 6. 2014 14:05
Sněmovna umožnila rychlejší projednání vládní novely zákona o spotřebních daních. Když začne platit do konce září, může Česko použít lepší měnový kurz.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jaroslav Jiřička

Praha - Sněmovna umožnila rychlejší projednání vládní novely zákona o spotřebních daních, která zvyšuje spotřební daně na cigarety a tabákové výrobky.

Pokud by zvýšení daně z cigaret nezačalo platit do konce září, musela by vláda sáhnout k většímu zvýšení daně a cigarety by kvůli tomu skokově zdražily ještě víc.

Poslanci na páteční mimořádné schůzi, kterou vložili do řádné červnové schůze, zkrátili lhůty pro projednání předlohy ve sněmovních výborech do 10. července. Bez toho by lhůta uplynula až o měsíc později.

Její zkrácení umožní, aby Sněmovna mohla novelu schvalovat dřív než na zářijové schůzi, například už na zvažované mimořádné schůzi v červenci.

Krabička zdraží o tři až čtyři koruny

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) už při projednání návrhu na zvýšení daně z cigaret v prvním čtení zdůraznil, že pokud by zákon nezačal platit do 30. září, musela by vláda navrhnout nové, ještě vyšší sazby daně. Musela by je navrhnout kvůli kurzu koruny platnému k letošnímu říjnu, který ale bude zřejmě stále pod vlivem loňských intervencí České národní banky.

To by podle Babiše zdražilo krabičku cigaret o šest až sedm korun, zatímco nynější návrh ji zdražuje o tři až čtyři koruny. To by také znamenalo riziko přechodu spotřebitelů na černý trh, uvedl.

Vláda předložila návrh na zvýšení daně poslancům tak, aby ho mohli schválit už v prvním čtení. To ale vetovaly kluby TOP 09 a ODS a vládní koalice nenavrhla zkrácení lhůt. Později se poslanec ANO Jan Volný pokusil návrh na zkrácení vznést, ale oba kluby to opět vetovaly.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy