Cigarety zdraží kvůli oslabení koruny, vláda souhlasí

ČTK ČTK
21. 5. 2014 16:29
Už na podzim zdraží krabička zhruba o tři až čtyři koruny. Důvodem zvýšení daní je slabší kurz koruny, kvůli kterému Česko neplní sazby stanovené EU.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jaroslav Jiřička

Praha - Vláda ve středu schválila návrh novely zákona o spotřebních daních, která zvyšuje zdanění cigaret a tabáku. Česká republika totiž nesplňuje minimální požadavky EU na zdanění cigaret.

Podle dříve již zveřejněného návrhu by cena krabičky cigaret měla zdražit o tři až čtyři koruny. Novela by přitom měla začít platit ještě letos.

Důvodem zvýšení daní je slabší kurz koruny, kvůli kterému neplní ČR sazby stanovené EU. Ty jsou totiž uváděny v eurech. Cigarety zdražily už v lednu o zhruba dvě koruny na krabičku.

Po intervenci neplníme požadavky EU

"My potřebujeme urychlené přijetí tohoto zákona. Takže jsme to na vládě projednali. Problém je, že kurz se určuje k 1. říjnu předchozího roku. Domluvili jsme se tedy, aby to mohlo být schváleno ve Sněmovně v prvním čtení. Jinak ČR hrozí pokuta," uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Materiál nebyl na oficiálním programu dnešního jednání vlády.

ČR musí splnit směrnici EU, která požaduje od příštího roku spotřební daň 90 euro na 1000 kusů cigaret. A slabší koruna by bez pohybu daňových sazeb při přepočtu způsobila, že by Česko svůj závazek nedodrželo a podle návrhu by zemi hrozily sankce.

Spotřební daň na tabákové výrobky se přitom již od letošního ledna zvýšila novelou, která byla schválena v roce 2012.

Co s předzásobením?

Stát by měl ve srovnání s nynější úpravou, platnou od ledna, získat navíc zhruba 2,8 miliardy korun ročně, tedy 0,23 miliardy korun měsíčně. Výpočet ovšem nepočítá s předzásobením.

Po uplynutí tříměsíční lhůty v rámci regulace předzásobení očekává ministerstvo financí maximální měsíční dopad na daň z přidané hodnoty (DPH) pět milionů korun ve srovnání se současným stavem. Zvýšení daně by mělo podle materiálu zvýšit inflaci o 0,216 procentního bodu.

Ministerstvo zároveň navrhovalo v materiálu u cigaret označených nynějším kolkem zavedení přechodného tříměsíčního období od účinnosti zákona pro jejich doprodej.

 

Právě se děje

Další zprávy