Zdravotní pojišťovny si na běžné vymáhání dluhu nemají platit externí právníky

ČTK ČTK
29. 8. 2016 11:55
Pojišťovna má tyto rutinní úkony vykonávat sama, protože má vlastní právníky, uvedl úřad ombudsmanky. Při využití externích advokátů se zbytečně zvyšují náklady a dluh výrazně stoupne.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Profimédia.cz

Brno – Zdravotní pojišťovny si podle veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové nemají najímat externí advokáty na vymáhání dluhu na zdravotním pojištění, podle ombudsmanky tímto zbytečně navyšují náklady. Pojišťovna má tyto rutinní úkony vykonávat sama, protože má vlastní právníky.

Na úřad ombudsmanky se obrátila žena, která nesouhlasila s dluhem, který po ní vymáhala zdravotní pojišťovna prostřednictvím soudního exekutora. Dluh podle Šabatové pojišťovna vymáhala oprávněně, ale pochybila, když si na sepsání návrhu na exekuci najala externího právníka. Dluh tak narostl o dalších 17 000 korun, které právník požadoval za svoji práci.

Podle Šabatové ve složitějších případech lze připustit, že pojišťovna využije služeb soudního exekutora. "Není však možné, aby sepsání rutinního návrhu k soudnímu exekutorovi delegovala na najatého advokáta a náklady na jeho služby pak vymáhala po dlužníkovi," uvedla Šabatová.

Připomněla, že zdravotní pojišťovna je zvláštním druhem právnické osoby zřízené především za účelem provádění veřejného zdravotního pojištění. A výkon této činnosti představuje výkon státní správy, a v tomto ohledu je tedy třeba na zdravotní pojišťovny nahlížet obdobně jako na orgány státu jako takového.

Pokud se pojištěnec dostane do podobné situace, je podle Šabatové třeba, aby se bránil v exekučním řízení. V něm má věřitel vůči dlužníkovi právo na náhradu nákladů účelně vynaložených k vymáhání nároku. Jde tedy podle ombudsmanky poukázat na to, že zdravotní pojišťovna disponuje vlastním právním aparátem, a proto nelze náklady právního zastoupení externím právníkem považovat za účelně vynaložené.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německo si kvůli hackerskému útoku na e-mail Merkelové předvolalo ruského velvyslance

Německá vláda si kvůli kybernetickému útoku na Spolkový sněm v roce 2015 předvolala ruského velvyslance. Ve čtvrtek o tom informoval list Der Tagesspiegel. Moskva odmítá obvinění, že za útokem stála, Berlín je naopak o ruském podílu přesvědčen. Dotčen tehdy byl i poslanecký e-mail kancléřky Angely Merkelové.

Velvyslance si k rozhovoru pozval státní tajemník ministerstva zahraničí Miguel Berger, který podle mluvčí diplomacie jménem spolkové vlády co nejostřeji hackerský útok odsoudil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy