Zdravotní pojišťovny si na běžné vymáhání dluhu nemají platit externí právníky

ČTK ČTK
29. 8. 2016 11:55
Pojišťovna má tyto rutinní úkony vykonávat sama, protože má vlastní právníky, uvedl úřad ombudsmanky. Při využití externích advokátů se zbytečně zvyšují náklady a dluh výrazně stoupne.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Profimédia.cz

Brno – Zdravotní pojišťovny si podle veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové nemají najímat externí advokáty na vymáhání dluhu na zdravotním pojištění, podle ombudsmanky tímto zbytečně navyšují náklady. Pojišťovna má tyto rutinní úkony vykonávat sama, protože má vlastní právníky.

Na úřad ombudsmanky se obrátila žena, která nesouhlasila s dluhem, který po ní vymáhala zdravotní pojišťovna prostřednictvím soudního exekutora. Dluh podle Šabatové pojišťovna vymáhala oprávněně, ale pochybila, když si na sepsání návrhu na exekuci najala externího právníka. Dluh tak narostl o dalších 17 000 korun, které právník požadoval za svoji práci.

Podle Šabatové ve složitějších případech lze připustit, že pojišťovna využije služeb soudního exekutora. "Není však možné, aby sepsání rutinního návrhu k soudnímu exekutorovi delegovala na najatého advokáta a náklady na jeho služby pak vymáhala po dlužníkovi," uvedla Šabatová.

Připomněla, že zdravotní pojišťovna je zvláštním druhem právnické osoby zřízené především za účelem provádění veřejného zdravotního pojištění. A výkon této činnosti představuje výkon státní správy, a v tomto ohledu je tedy třeba na zdravotní pojišťovny nahlížet obdobně jako na orgány státu jako takového.

Pokud se pojištěnec dostane do podobné situace, je podle Šabatové třeba, aby se bránil v exekučním řízení. V něm má věřitel vůči dlužníkovi právo na náhradu nákladů účelně vynaložených k vymáhání nároku. Jde tedy podle ombudsmanky poukázat na to, že zdravotní pojišťovna disponuje vlastním právním aparátem, a proto nelze náklady právního zastoupení externím právníkem považovat za účelně vynaložené.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy