Nejrizikovější práce v Česku. Když zemřete, na hrob vám přispěje firma

Tereza Holanová Tereza Holanová
25. 4. 2016 7:20
Smrtelných pracovních úrazů v Česku loni přibylo. O život přišlo 122 lidí, nejvíce mezi řemeslníky a opraváři. Zaměstnanci nejčastěji zahynuli při řízení auta nebo pádu z výšky, ukazují statistiky. V bezpečí ale nejsou ani úředníci či učitelé. Závažných pracovních úrazů - s hospitalizací na déle než pět dní - se loni stalo 1299.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Nejnebezpečnější povolání měli v roce 2015 řemeslníci, zpracovatelé a opraváři. Alespoň pokud jde o počet smrtelných úrazů. Vyplývá to ze statistik Státního úřadu inspekce práce a Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, které získal online deník Aktuálně.cz.

Za celý loňský rok se v Česku stalo 41 441 pracovních úrazů, z toho 122 smrtelných a 1299 závažných.

Počet smrtelných úrazů byl loni nejvyšší od roku 2011, kdy se jich stalo 125, zatímco předloni jich bylo 105. Na to chtějí upozornit i odboráři, kteří tento čtvrtek - v rámci Mezinárodního dne smutku - připomenou památku zaměstnanců a před svým sídlem na pražském Žižkově zatlučou 122 křížů.

Celkový počet pracovních úrazů sice z dlouhodobého pohledu výrazně klesl (v roce 1998 jich inspektorát evidoval 85 469, loni to nebyla ani polovina), v posledních dvou letech se ale pokles zastavil.

Vývoj počtu pracovních úrazů:

Rok Celkový počet
Z toho smrtelných
2011 47 111 125
2012 44 108 113
2013 39 412 108
2014 40 358 105
2015 41 441 122

Zdroj dat: SÚIP, VÚBP

Čísla pocházejí z informačního systému o pracovních úrazech, kam je musí zaměstnavatelé povinně hlásit.

Řízení auta a pád z výšky

Většina řemeslníků, zpracovatelů a opravářů loni zemřela při dopravní nehodě nebo pádu z výšky, například z lešení, žebříku či mostu. Celkově jich od roku 2011 při práci zahynulo 190.

Druhou nejnebezpečnější profesi měla obsluha strojů a zařízení. Loni zemřelo 24 takových pracovníků, za posledních pět let 152. Na třetí místo smutného žebříčku se dostali pomocní a nekvalifikovaní pracovníci, jichž loni zemřelo patnáct, od roku 2011 celkem 81.

Úplně v bezpečí nejsou ani úředníci či zaměstnanci v kancelářích. "Za rok 2015 jsme evidovali tři smrtelné pracovní úrazy," říká Pavel Kramář ze Státního úřadu inspekce práce. Ve dvou případech zemřeli po dopravní nehodě, v jednom se stali obětí vraždy související s prací.

Počet smrtelných pracovních úrazů:

Profese 2011 2012 2013 2014 2015
Řemeslníci a kvalifikovaní výrobci, zpracovatelé, opraváři 44 40 33 36 37
Obsluha strojů a zařízení 38 24 31 35 24
Pomocní a nekvalifikovaní pracovníci 23 13 18 12 15
Provozní pracovníci ve službách a obchodě 5 4 4 8 8
Techničtí, zdravotničtí, pedagogičtí pracovníci a pracovníci v příbuzných oborech 7 7 8 8 7

Činnosti, při nichž zaměstnanci loni při práci nejčastěji umírali:

Činnost Počet úmrtí
Řízení motorových vozidel – dopravní nehoda 37
Obsluha technických zařízení a strojů 15
Pád z výšky 13
Oprava, údržba a seřizování techn. zařízení a strojů 12
Pád konstrukcí, předmětů a materiálů, zával horninou 11

Zdroj tabulek: SÚIP

Hlavní příčina? Špatný odhad rizika

Nejvíce smrtelných úrazů - devět - se loni stalo v Plzni. Po pěti připadá na Prahu, Děčín a Ústí nad Labem, po třech v Náchodě, Hradci Králové, Chomutově, Mladé Boleslavi, Uherském Brodě, Svitavách a v Táboře.

K většině úmrtí došlo podle Kramáře proto, že zaměstnanci špatně odhadli rizika. To se stalo celkem v 62 případech ze 122. Devatenáct osob doplatilo na nebezpečné postupy, jednalo bez oprávnění či proti zákazu nebo se příliš dlouho zdrželo v ohroženém prostoru.

Ve čtyřech případech může za smrt zaměstnance i ohrožení jinými osobami. Sem patří například odvádění pozornosti při práci, žerty nebo hádky. Kvůli nesprávné organizaci práce pak loni přišli o život tři lidé, stejný počet osob zemřel i kvůli chybějící nebo nedostatečné ochraně.

Firma musí platit pohřeb i odškodnění

Jestliže zaměstnanec zemře kvůli pracovnímu úrazu, musí firma podle zákoníku práce odškodnit jeho rodinu. Pozůstalý manžel a nezaopatřené děti mají každý nárok na nejméně 240 tisíc korun. Pokud žil v jedné domácnosti s rodiči, dostanou dohromady také nejméně 240 tisíc korun.

Později musí zaměstnavatel pozůstalým přispívat na náklady spojené s obživou. Na ty mají nárok příbuzní, které zemřelý pracovník do té doby vyživoval, případně k tomu měl povinnost. Firma musí posílat peníze po celou dobu trvání tohoto závazku, nejpozději ale do nedožitých 65. narozenin zaměstnance.

Zároveň musí uhradit "přiměřené náklady", které souvisejí s pohřbem. Sem kromě samotného smutečního obřadu spadají hřbitovní poplatky, výdaje na postavení pomníku v hodnotě nejméně 20 tisíc korun, cestovní výlohy pozůstalých, ale i třetina "obvyklých výdajů" na smuteční ošacení.

Hrozba i pro učitele a úředníky

Závažných pracovních úrazů - takových, při nichž je zaměstnanec déle než pět dní hospitalizován - se loni stalo 1299. Podle statistik hrozí největší riziko řemeslníkům, kvalifikovaným výrobcům a opravářům. V této skupině profesí loni došlo k 343 úrazům, zatímco předloni 410.

Závažné pracovní úrazy v roce 2015:

Profese Počet úrazů
Řemeslníci a kvalifikovaní výrobci, zpracovatelé, opraváři  343
Obsluha strojů a zařízení 318
Pomocní a nekvalifikovaní pracovníci 207
Techničtí, zdravotničtí, pedagogičtí pracovníci 98
Provozní pracovníci ve službách a obchodě 83
Vědečtí a odborní duševní pracovníci 55
Kvalifikovaní dělníci v zemědělství, lesnictví a v příbuzných oborech 42
Nižší administrativní pracovníci (úředníci) 42
Zákonodárci, vedoucí a řídící pracovníci 15

Podle statistik se loni v práci závažně zranilo i 55 vědeckých a odborných duševních pracovníků, 42 úředníků či 15 zákonodárců, vedoucích či řídících pracovníků. Tito lidé většinou zakopli, spadli, uklouzli, nebo měli dopravní nehodu. Dva z popisů takových úrazů: Nesla šanony do spisovny, špatně našlápla na hranu schodu a upadla. Vracel se z pracovní cesty ve Vietnamu, při letu zpět dostal trombózu do nohy a následně embolii.

Jeden vedoucí pracovník ve výrobě byl také napaden podřízeným, když řešil jeho pracovní kázeň. Další závažný úraz se stal projektantovi, který řídil auto. "Vysvitlo slunce, zavřel oči a srazil se s kamionem," zní popis úrazu. Vážným zraněním se nevyhnuli ani učitelé. "Při vycházce v okolí školy zalétl míč na zahradu softbalového hřiště. Učitelka přelézala plot, zvrtla se jí noha a při pádu došlo k zachycení prstu za prstýnek do plotu," stojí v popisu dalšího úrazu, který skončil částečnou amputací prstu.

Má zákoník práce ukládat zaměstnavatelům povinnost předcházet stresu na pracovišti? Odborář Josef Středula o živnostník Bedřich Danda v duelu DVTV. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy