Zájem českých firem o Ukrajince stoupá. Za dva roky jich vládní program přivedl přes 13 tisíc

ČTK Helena Truchlá ČTK, Helena Truchlá
30. 7. 2018 11:55
Zatímco loni podnikatelé poptávali asi šest tisíc pracovníků, za letošek se požadavky téměř zdvojnásobily.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vítkovice Machinery Group

Praha - Do Česka za poslední dva roky prostřednictvím vládního programu Režim Ukrajina dorazilo více než 13 tisíc pracovníků. Hospodářská komora vyřídila už přes tři tisícovky žádostí firem, kterým chybí kvalifikovaní zaměstnanci.

Zatímco loni podnikatelé poptávali asi šest tisíc pracovníků, za letošek se požadavky téměř zdvojnásobily. Celkem firmy zažádaly o více než 17 tisíc Ukrajinců.

Foto: Hospodářská komora ČR

Meziročně se zájem zaměstnavatelů o pracovní sílu zvýšil téměř dvakrát, a analýza Hospodářské komory napovídá, že poptávka poroste i nadále. "Firmy nemají dostatek rukou, chceme s vládou otevřít jednání o zdvojnásobení kvót," uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý.

Podle statistik úřadu práce připadá v tuzemsku na 300 tisíc volných pracovních pozic jen asi 220 tisíc nezaměstnaných osob, několik desítek tisíc pracovníků tedy schází.

Zájem je především o technické obory. "Obrovská poptávka je po řemeslnících, jako jsou kovodělníci, truhláři, tesaři nebo podlaháři. Firmy postrádají taky pekaře nebo cukráře, a přetrvává vysoká poptávka po skladnících a řidičích," vyjmenovává mluvčí hospodářské komory Miroslav Diro. Podnikatelé by uvítali, kdyby se celý proces přijímání cizích pracovníků zjednodušil a zrychlil.

Foto: Hospodářská komora ČR

Podnikatelé jsou se zaměstnanci z Ukrajiny převážně spokojení a většina firem chce Ukrajincům pracovní smlouvu prodloužit i po skončení platnosti takzvané zaměstnanecké karty, kterou občané Ukrajiny získávají nejprve na dva roky.

"V současné době u nás pracuje jedenáct zaměstnanců z Ukrajiny a na dalších deset se již těšíme. Stávající Ukrajinci jsou velice učenliví a spolehliví. Dobře se začlenili do týmu a jsou významným prvkem pro plnění zakázek," uvedla Olga Kupec, jednatelka firmy Abydos, která působí v kovozpracovatelském průmyslu na Chebsku.

Foto: Hospodářská komora ČR

Z přímých a nepřímých daní a odvodů navázaných na zaměstnávání pracovníků zařazených do Režimu Ukrajina přitečou podle analýzy komory více než dvě miliardy korun za rok.

Jen na důchodovém pojištění, z kterého se hradí současné důchody, spolu se zaměstnavateli přispívají kolem miliardy korun ročně. Každý Ukrajinec, který dosud získal práci přes tento režim, přispěje na českého důchodce 440 korunami za rok, uvedl Dlouhý.

Čeští podnikatelé si dlouhodobě stěžují na nedostatek pracovních sil, kvůli kterému musí odmítat zakázky a omezovat výrobu. Vyřešit problém by mohlo právě přijímání pracovníků z ciziny.

V únoru letošního roku vláda zvýšila počet přijímaných žádostí z Ukrajiny na 20 tisíc. Současně s tím začal fungovat obdobný program pro Mongolsko a Filipíny, vždy po tisícovce míst. Až tři tisíce pracovníků můžou podnikatelé zaměstnat v rámci Režimu Srbsko, který bude rozšířen od září.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy