Zájem českých firem o Ukrajince stoupá. Za dva roky jich vládní program přivedl přes 13 tisíc

Zatímco loni podnikatelé poptávali asi šest tisíc pracovníků, za letošek se požadavky téměř zdvojnásobily.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vítkovice Machinery Group

Praha - Do Česka za poslední dva roky prostřednictvím vládního programu Režim Ukrajina dorazilo více než 13 tisíc pracovníků. Hospodářská komora vyřídila už přes tři tisícovky žádostí firem, kterým chybí kvalifikovaní zaměstnanci.

Zatímco loni podnikatelé poptávali asi šest tisíc pracovníků, za letošek se požadavky téměř zdvojnásobily. Celkem firmy zažádaly o více než 17 tisíc Ukrajinců.

Foto: Hospodářská komora ČR

Meziročně se zájem zaměstnavatelů o pracovní sílu zvýšil téměř dvakrát, a analýza Hospodářské komory napovídá, že poptávka poroste i nadále. "Firmy nemají dostatek rukou, chceme s vládou otevřít jednání o zdvojnásobení kvót," uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý.

Podle statistik úřadu práce připadá v tuzemsku na 300 tisíc volných pracovních pozic jen asi 220 tisíc nezaměstnaných osob, několik desítek tisíc pracovníků tedy schází.

Zájem je především o technické obory. "Obrovská poptávka je po řemeslnících, jako jsou kovodělníci, truhláři, tesaři nebo podlaháři. Firmy postrádají taky pekaře nebo cukráře, a přetrvává vysoká poptávka po skladnících a řidičích," vyjmenovává mluvčí hospodářské komory Miroslav Diro. Podnikatelé by uvítali, kdyby se celý proces přijímání cizích pracovníků zjednodušil a zrychlil.

Foto: Hospodářská komora ČR

Podnikatelé jsou se zaměstnanci z Ukrajiny převážně spokojení a většina firem chce Ukrajincům pracovní smlouvu prodloužit i po skončení platnosti takzvané zaměstnanecké karty, kterou občané Ukrajiny získávají nejprve na dva roky.

"V současné době u nás pracuje jedenáct zaměstnanců z Ukrajiny a na dalších deset se již těšíme. Stávající Ukrajinci jsou velice učenliví a spolehliví. Dobře se začlenili do týmu a jsou významným prvkem pro plnění zakázek," uvedla Olga Kupec, jednatelka firmy Abydos, která působí v kovozpracovatelském průmyslu na Chebsku.

Foto: Hospodářská komora ČR

Z přímých a nepřímých daní a odvodů navázaných na zaměstnávání pracovníků zařazených do Režimu Ukrajina přitečou podle analýzy komory více než dvě miliardy korun za rok.

Jen na důchodovém pojištění, z kterého se hradí současné důchody, spolu se zaměstnavateli přispívají kolem miliardy korun ročně. Každý Ukrajinec, který dosud získal práci přes tento režim, přispěje na českého důchodce 440 korunami za rok, uvedl Dlouhý.

Čeští podnikatelé si dlouhodobě stěžují na nedostatek pracovních sil, kvůli kterému musí odmítat zakázky a omezovat výrobu. Vyřešit problém by mohlo právě přijímání pracovníků z ciziny.

V únoru letošního roku vláda zvýšila počet přijímaných žádostí z Ukrajiny na 20 tisíc. Současně s tím začal fungovat obdobný program pro Mongolsko a Filipíny, vždy po tisícovce míst. Až tři tisíce pracovníků můžou podnikatelé zaměstnat v rámci Režimu Srbsko, který bude rozšířen od září.

 

Právě se děje

Další zprávy