Praha - Česká republika loni sloužila jako tranzitní země pro vyvádění desítek až stovek milionů korun zejména z ruských firem do daňových rájů jako Kypr nebo Hongkong. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl ředitel finančního analytického útvaru (FAÚ) ministerstva financí Libor Kazda.
Upozornil také, že v roce 2014 vzrostl počet podezřelých obchodů, které útvar prověřoval.
"Poslední rok jsme to vnímali jako výraznější riziko, v minulých letech to takto nebylo. Začalo se to projevovat více viditelně, těch případů přibylo," řekl Kazda k vyvádění peněz.
Česko posloužilo pro převody vysokých objemů peněz do dalších destinací především firmám s ruskými vlastníky.
"Tyto osoby žijí v České republice, svůj byznys mají za hranicemi a jenom využívají české banky k tomu, aby ty peníze posílaly dále," popsal Kazda většinu případů. Situací, kdy by zahraniční firmy převáděné peníze vydělaly přímo v ČR, je podle něj méně.
Zároveň odmítl, že by Česko bylo vyhledávanou pračkou ruských špinavých peněz. Vyváděné peníze podle něj nemusí představovat výnosy z trestné činnosti.
Podle výroční zprávy FAÚ za rok 2014 opět vzrostl počet hlášení od bank i dalších subjektů o podezřelých obchodech. Loni útvar prověřoval celkem 3192 případů, zatímco předloni to bylo 2721 a v roce 2012 ještě méně, 2191.
Bankovní sektor kontroluje a oznamuje podezřelé obchody spolehlivě, hlášení bank loni představovala 70 procent ze všech prověřovaných případů. FAÚ se proto zaměřuje spíše na směnárny a poskytovatele platebních služeb, u kterých loni zdvojnásobil počet kontrol.
"Je to oblast, kde by zlepšení mohlo být výraznější," podotkl Kazda. Například směnárny prý nahlašují podezřelé obchody jen v jednotkách procent.
Šéf FAÚ dále uvedl, že loni vzrostlo o 20 až 30 procent investování výnosů z trestné činnosti do virtuálních měn, například do bitcoinu. V loňském roce také přibyla podezření na daňové úniky a množí se i internetové finanční podvody.
Kazda se domnívá, že lidé vzhledem k rozšířené elektronizaci obchodu ztratili obezřetnost. Útvar se loni zabýval deseti velice sofistikovanými internetovými podvody v objemu stovek milionů korun.
Jeden z nich představuje již dříve medializovaná kauza Správy železniční dopravní cesty, kdy státní organizace poslala desítky milionů na falešné účty obchodních partnerů.
Finanční analytický útvar ministerstva financí je finanční zpravodajskou jednotkou zaměřenou zejména na boj proti praní špinavých peněz, financování terorismu a odhalování toků peněz spojených s korupcí. V roce 2013 zajistil před tři miliardy korun.