Bankéři pustí Kobru do účtů, okleští jim ale práva

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
29. 12. 2014 18:31
Centrální registr účtů se má spustit od ledna 2016. Detektivové se z něj mají dozvědět, komu patří podezřelé konto, kdo další k němu má přístup a u jaké banky je účet veden.
Foto: Aktuálně.cz

Praha – Už to vypadalo téměř beznadějně. Policisté, celníci a daňoví specialisté z týmu Kobra dlouhé měsíce marně přesvědčovali centrální bankéře, aby dostali svolení podrobněji nahlížet do všech účtů v tuzemských bankách a účinněji tak mohli bojovat proti daňovým podvodům a praní špinavých peněz.

Nakonec se ale přece jen rodí kompromis, s kterým bude Česká národní banka souhlasit a který detektivům pomůže: spustí se takzvaný centrální registr účtů – tedy evidence, která má urychlit a zkvalitnit vyšetřování závažných hospodářských zločinů.

Jak nyní zjistil deník Aktuálně.cz, centrální banka se spolu s ministerstvy financí a vnitra dohodla, že by se projekt spustil začátkem roku 2016. Do té doby má ministerský Finanční analytický útvar pod vedením svého šéfa a člena vedení Kobry Libora Kazdy dát dohromady detaily fungování systému a sepsat potřebné zákony.

Oficiálně však ani jedna ze stran nechce citlivé téma podrobněji komentovat. Například mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka jen stroze uvedl, že úřad na zavedení centrální evidence účtů "intenzivně pracuje". "O dalším postupu budeme včas informovat," dodal Ležatka.

Účty ano, ale zatím bez historie

Dohoda se nerodila snadno. Umožnily ji až ústupky zástupců Kobry - protikorupčních detektivů, celníků a daňařů - kteří nakonec museli slevit z několika svých důležitých požadavků.

Podle současné úmluvy mezi Kobrou a centrální bankou se má vyšetřovatel z registru prozatím dozvědět tři základní údaje - komu patří podezřelý účet, kdo další k němu má přístup a u jaké banky je účet veden.

Původně se přitom počítalo i s tím, že banka policistovi řekne, kolik na účtu leží peněz a jak přesně se na účtu v minulosti pohybovaly. To ale přes bankéře kvůli zachování bankovního tajemství neprošlo.

„Česká národní banka je ochotna spolupracovat na projektu centrální evidence účtů v podobě jakéhosi rozcestníku, tedy evidence existujících účtů fyzických a právnických osob vedených u bank a záložen. Evidence myšlena bez stavových hodnot na účtech,“ uvedl mluvčí banky Tomáš Zimmermann.

I okleštěnou verzi považují členové Kobry za úspěch. „Vzhledem k tomu, jak dlouho se o registru jednalo a jak velká byla averze ze strany České národní banky k tomuto projektu, je skvělé, že se registr zavede alespoň v této základní podobě,“ řekl deníku Aktuálně.cz vysoce postavený ministerský úředník, který je s jednáním okolo registru obeznámen.

Registr má spravovat centrální banka a údaje bude uchovávat podle bankovních zákonů deset let.

Ještě cena. A kdo ji zaplatí?

Důležitou, avšak dosud nezodpovězenou otázkou zůstává cena registru a také kdo ji zaplatí. Podle původních představ ministerstva financí měla projekt hradit národní banka. Nakonec ale zřejmě náklady pokryje rozpočet ministerstva vedeného vicepremiérem a lídrem hnutí ANO Andrejem Babišem.

Částka potřebná na spuštění evidence se podle odhadů pohybuje v řádu desítek milionů korun. Konkrétní číslo bude jasné až po předložení zákona, podle kterého by evidence účtů fungovala.

 

Právě se děje

Další zprávy