Žádné vrtání v zemi. Fischerův sponzor přišel o byznys

Tomáš Fránek
30. 7. 2013 14:20
Soud zrušil povolení, na jehož základě měla Drábova firma zkoumat možnost stavby zásobníku plynu.
Kilometr pod zemí je tlak 85 atmosfér. Zásobník je plný ze 60%
Kilometr pod zemí je tlak 85 atmosfér. Zásobník je plný ze 60% | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Firma plynárenského podnikatele Ladislav Drába, který na poslední chvíli pomohl se splácením dluhů neúspěšnému prezidentskému kandidátovi Janu Fischerovi, přišla o povolení potřebné ke stavbě podzemního zásobníku plynu.

Městský soud v Praze podle zprávy deníku Insider zrušil rozhodnutí exministra životního prostředí Jana Dusíka, na základě kterého měla společnost GSCeP z Drábovy skupiny CE Group zkoumat možnosti vybudování miliardového podzemního zásobníku u jihočeské obce Okrouhlá Radouň.

První krok - zahájení průzkumu, zda je lokalita pro vybudování zásobníku na 200 milionů kubíků vůbec vhodná - Drábově firmě povolilo ministerstvo v době úřednické vlády Jana Fischera. Fischer navíc později v Drábově společnosti Česká energie po neúspěšné prezidentské volbě pracoval jako manažer.

Podzemní zásobník v jižních Čechách, do kterého měla Drábova společnost investovat až miliardy korun, není tak známým projektem jako plánovaný projekt na rychlé úložiště plynu, které chce Drábova firma vybudovat v uranovém dole v Rožné. Je ale významný tím, že měl skladovat plyn přitékající do Česka novým plynovodem Mozart z Rakouska. I ten chce stavět společnost CE Group, žádné podrobnosti k projektu ale známy nejsou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Babiš opakovaně dal v minulých dnech najevo, že s cestou nesouhlasí. V pátek premiér řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl již ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Záměr kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 20 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy