Fischer sponzorům: Doložte původ darů, nebo je vrátím

15. 7. 2013 14:50
Ministr financí tak chce zamezit pochybnostem o nezištnosti dárců
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Nový ministr financí Jan Fischer vyzval dva sponzory své prezidentské kampaně, aby doložili původ darovaných peněz.

Ladislav Dráb by tak měl učinit do středeční 16. hodiny. Štefan Havlík navíc musí vysvětlit, zda se jednalo o dar, nebo půjčku, jak je uvedeno v poznámce u vkladu.

Fischer také uvedl, že pokud sponzoři původ peněz nedoloží, jejich dary jim vrátí a chybějící finance uhradí z vlastních prostředků.

Prezidentský kandidát Fischer nebyl půl roku schopný splatit více než pětimilionový dluh. Poté, co přijal funkci šéfa státní pokladny v Rusnokově vládě, potřebné peníze přistály na transparentním účtu během šesti dnů.

Štětina: Podezření je na místě

Rychlost, se kterou se peníze na účtu objevily, přišla podezřelá například některým senátorům. "Je to nestandardní a podezření z korupce je zde na místě," konstatoval například senátor Jaromír Štětina (TOP 09/STAN).

"Je to prapodivné. Když někdo přijímá funkci ve vládě, mělo by to být čisté a tohle čisté není," uvedl senátor a bývalý státní zástupce Miroslav Antl (ČSSD) s tím, že věcí by se měla zabývat policie.

Protikorupční policie ani úředníci kontrolující finance ale zatím případ řešit nehodlají. "Pokud by se jednalo o podezření z trestného činu a věc spadala do vymezené příslušnosti našeho útvaru, tak by to náš útvar prošetřoval. Samozřejmě monitorujeme veřejné zdroje a o této zprávě víme, nicméně se touto věcí náš útvar nezabývá," uvedl mluvčí protikorupčních policistů Jaroslav Ibehej.

Komentátoři na sociálních sítích o rychlém splacení dluhu mluví jako o "Fischerově zázraku".

"Opakovaně jsem jasně deklaroval, že nejsem žádnému z dárců, kteří podpořili moji prezidentskou kampaň, jakkoli zavázán," brání se Fischer.

"Z výkonu funkce ministra financí jim nebudou plynout jakékoli výhody. I přesto jsem jako jediný prezidentský kandidát opakovaně médii napadán, osočován z konfliktů zájmu či údajným závazkům vůči těmto dárcům," uvedl ministr.

Po zaplacení zhruba pětimilionových dluhů nyní zbylo na účtu 44 800 korun, z nichž Kapka naděje dostane podle Fischera 22 800 a Česká alzheimerovská společnost zbytek.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy