Atény - Řecká krize se stala i námětem pro počítačovou hru. Tu vytvořil ekonom společnosti Partners Pavel Kohout. Každý si tak může zkusit, zda by se mu dařilo bojovat s dluhy lépe než řeckým politikům.
Simulátor Zachraňte Řecko je na internetu dostupný v angličtině a hlavní úkol je velmi jednoduchý. Udržet v Řecku demokracii a postarat se o to, aby byla tamní ekonomika i po šedesáti letech zdravá.
Co rok, to jedno kolo. V každém z nich se hráč, který je na začátku - po pádu vojenské diktatury v roce 1974 - čerstvě zvoleným premiérem, rozhoduje, jaké nasadí daně, kolik peněz dá na důchody a jestli bude škrtat, nebo utrácet.
Dění v Řecku přitom ovlivňují různé události "zvenku", například ropný šok nebo nastupující bankovní krize. Občas se tedy stane, že HDP klesá a ekonomiku, tedy spotřebu a investice, je nutné nějak "nastartovat". I v takovém případě je nutné hlídat dluhy.
Politické rozhodování navíc komplikují Řekové - jakákoliv snaha škrtat se i ve hře setká s jejich odporem. Nechybí tak generální stávky ani demonstrace, na nichž starší lidé požadují vyšší důchody, zaměstnanci minimální mzdu a taxikáři více regulace. Nespokojenost často vede k předčasným volbám, ve kterých zvítězí populističtější kandidát. Hráči pak nezbývá nic jiného, než čtyři kola v opozici sledovat, jak skokově rostou vládní výdaje a s nimi i dluh.
Kromě toho je třeba řešit i další výzvy. Během hry se rozhoduje o členství Řecka v eurozóně a po roce 2020 začíná být pro Řecko vážným problémem obsazení Islámským státem. "Hra je pro všechny, kdo mají rádi strategické hry jiného než válečného typu," uvádí autor.
Hra DEMOCRACY: SAVE GREECE je hratelná. Je možné hospodařit bez bankrotu a vydržet až do roku 2034. Zde je důkaz. pic.twitter.com/ou6rreIxD8
— Pavel Kohout (@KohoutPavel) December 15, 2015
Hra zatím běží jen na počítačích s operačním systémem Windows, na webu je ke stažení zdarma.
"Již nyní mám rozpracovanou hru The President. Je samozřejmě o amerických prezidentských volbách a obsahuje skutečný simulátor americké ekonomiky,“ popisuje Kohout. „Můžete si vyzkoušet, jak by to dopadlo, kdyby USA nepomohly afghánským povstalcům, kdyby nebyla válka proti Saddámu Husajnovi anebo kdyby vláda nezasáhla v případě krachu Lehman Brothers," dodává.