Za biopotraviny zaplatili Češi 200 korun ročně, podíl na spotřebě zůstává nepatrný

ČTK ČTK
21. 4. 2016 13:45
Spotřeba biopotravin v Česku se předloni zvýšila o 3,9 procenta, každý občan za ně v průměru zaplatil 191 korun. Jejich podíl na celkové spotřebě se ale nezměnil - tvoří jen 0,72 procenta. Nejvíce lidé kupovali mléko a mléčné výrobky, hotové pokrmy a ovoce a zeleninu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: www.farmarsky-obchod.cz

Praha - Spotřeba biopotravin v České republice se předloni zvýšila o 3,9 procenta, lidé jich nakoupili za 2,02 miliardy korun. Každý občan tak za ně v průměru zaplatil 191 korun. Podíl biopotravin na celkové spotřebě se ale nezměnil, zůstal 0,72 procenta.

Vyplývá to ze zprávy Ústavu zemědělské ekonomiky a informací, kterou dnes publikovalo na svém webu ministerstvo zemědělství.

Nejvíce lidé kupovali mléko a mléčné výrobky, hotové pokrmy a ovoce a zeleninu. Biopotraviny se předloni prodávaly hlavně v maloobchodě, kde za ně lidé vydali 1,76 miliardy korun. Přímý prodej, například z farmy nebo prostřednictvím e-shopů, činil 205 milionů korun.

"Opět vzrostl podíl přímého prodeje jak ze dvora, tak od výrobců a distributorů, a to o více než deset procent. Například v roce 2012 činil nárůst 5,9 procenta. Souvisí to se stále větším zájmem lidí o takzvané faremní produkty, které jsou často v biokvalitě," komentoval čísla ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ve veřejném stravování si lidé biopotraviny koupili za 59 milionů korun, meziročně tento způsob prodeje vzrostl o více než 100 procent.

V roce 2014 se do ČR nově vozily biopotraviny z Kolumbie a Thajska, obnovil se také dovoz zboží z Argentiny. Vzrostl import z Filipín, odkud se jako biopotravina obvykle dováží kokosový olej.

Z Česka se loni vyvezly biopotraviny za 1,17 miliardy korun, z toho skoro pětinu činil reexport. Hlavními destinacemi bylo Rakousko s exportem za 232 milionů korun a Německo, kam se vyvezlo potravin v biokvalitě za 228 milionů.

Do budoucna očekává resort nárůst spotřeby o pět až deset procent ročně. "Přispět by k tomu mělo jednak pokračující oživení na trhu biopotravin v ostatních státech EU, tak sílící trend zájmu spotřebitelů o lokální a čerstvé produkty, které jsou často vyráběny v biokvalitě, společně s rozvojem nových forem přímého prodeje v podobě farmářských trhů, systému bedýnek či nově se rozšiřujícího internetového nakupování potravin," píše se ve zprávě.

Na konci loňského roku bylo v Česku podle údajů České technologické platformy pro ekologické zemědělství 543 výrobců biopotravin, meziročně o 7,3 procenta více. S výrobou začalo 78 firem, naopak 41 jich skončilo. Ekologičtí zemědělci podle posledních údajů hospodařili v tuzemsku na 502 374 hektarech půdy, což je přibližně 12 procent celkové výměry zemědělského půdního fondu.

Plán rozvoje ekologického zemědělství, který loni schválila vláda, počítá s tím, že by podíl biopotravin na celkové spotřebě potravin a nápojů měl do konce roku 2020 činit tři procenta. Toho ale měla ČR podle plánu schváleného v roce 2010 dosáhnout již loni.

 

Právě se děje

Další zprávy