Obří hala, co se rodila v bolestech. Nexen už chrlí gumy, Česko mu na to dá miliardy

Klikněte pro vstup do galerie.
Jihokorejská společnost Nexen ve středu na Lounsku otevřela svůj první závod na výrobu pneumatik mimo Asii. Aby firma dosáhla na slíbené miliardové investiční pobídky od vlády, musela provoz rozjet do prosince 2019.
Celková výše investice je necelých 23 miliard korun. Po automobilkách Hyundai a TPCA jde o třetí nejvyšší částku v historii Česka. Firma začala najímat zaměstnance dlouho před plným provozem, lákala je mimo jiné na výkonnostní odměny ve chvíli, kdy se výroba rozjede na 100 procent. To se dlouho nedělo a lidé začali z firmy odcházet.
Ve firmě aktuálně pracuje 850 zaměstnanců. Do tří let se jejich počet zvýší na 1300.
Od státu může Nexen dostat zpět až 3,6 miliardy korun. Za jedno vytvořené pracovní místo dostane společnost 200 tisíc korun, na pozemek získala slevu 24 milionů.
Foto: Nexen
Jan Prokeš Jan Prokeš
28. 8. 2019 10:12
Jihokorejský výrobce pneumatik Nexen Tire začal v průmyslové zóně nedaleko Žatce ostrý provoz ve zdejší továrně. Jedná se o jeho první pneumatikárnu mimo Asii. Aby společnost dosáhla na státní pobídky, musela nasadit plný provoz do konce letošního roku. Rozjezd obří továrny ovšem provázely velké komplikace.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy