Cvak-ticho-zašumění. Výrobce plechovek se pokusil zaregistrovat zvuk otevírání nápoje

Ekonomika Ekonomika
12. 7. 2021 14:46
Cvaknutí víčka, sekunda ticha a pak jen šumění. Právě na tuto sekvenci zvuků, typickou pro otevírání plechovky s perlivým obsahem, chtěla získat společnost Ardagh Metal Beverage Holdings v EU ochrannou známku pro své výrobky. Jenže se svou žádostí opakovaně neuspěla. Podle evropských úřadů totiž není zvuk natolik specifický, aby se mohl stát duševním vlastnictvím firmy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Německá společnost Ardagh Metal Beverage Holdings vyrábí kovové plechovky používané na různé nápoje včetně piva, ale i vína. U Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO) si nejprve podala žádost o registraci své "zvukové značky", kterou mělo být otevření plechovky s šumivým nápojem.

Neúspěšně. Úřad zvukovou známku zamítl s tím, že zvuk je málo specifický a firma se tak odvolala rovnou k Tribunálu Evropské unie.

A podle francouzského deníku Le Figaro i v tomto případě dopadla prakticky stejně. "Zvuk, který se objeví při otevření nápoje, po němž následuje ticho (přibližně jedna sekunda) a šumění (devět sekund), nelze zaznamenat jako ochrannou známku," uvedl Tribunál ve svém rozhodnutí. 

Soudci na základě stanoviska EUIPO rozhodli, že dotyčný zvuk nepředstavuje zvukovou známku, která by mohla být předmětem duševního vlastnictví. Otevření plechovky nebo láhve je totiž podle soudu obecně "neodmyslitelnou součástí technického řešení spojeného s manipulací s nápoji za účelem jejich konzumace". Takový zvuk proto zákazníkem "nebude vnímán jako údaj o obchodním původu těchto výrobků".

"Kritéria pro posouzení rozlišovací způsobilosti zvukových ochranných známek se neliší od kritérií použitelných na jiné kategorie ochranných známek a zvukové označení musí mít určitou rezonanci, která cílovému spotřebiteli umožní vnímat jej a považovat jej za ochrannou známku," vysvětluje se dále v rozhodnutí soudu.

Tribunál tedy odvolání společnosti Ardagh Metal Beverage Holdings zamítl. Na druhou stranu ovšem nesouhlasil ani s konstatováním EUIPO ohledně toho, že na trzích s nápoji a jejich obaly je neobvyklé uvádět obchodní původ výrobku pouze pomocí zvuků, protože tyto výrobky nevydávají žádné zvuky až do okamžiku jejich konzumace. 

"Pouhá skutečnost, že se zvuk může rozeznít až při konzumaci, tedy neznamená, že užívání zvuků pro uvádění obchodního původu výrobku na určitém trhu je ještě neobvyklé," upřesnil Tribunál. 

Na konečný výsledek tato neshoda mezi úřady ovšem vliv neměla. Výrobce plechovek se proti rozhodnutí může ještě odvolat.

Nejde přitom zdaleka o první pokus získat ochrannou značku výhradně na zvukový záznam. Mezi registrované "zvukové značky" patří notoricky známé znělky, jako je například ladění procesoru Intel Pentium, zvuková sekvence televizní stanice NBC nebo řev lva hollywoodských filmových studií MGM.

Oproti tomu podobně jako výrobce plechovek Ardagh se koncem minulého století nepodařilo zajistit ochrannou známku u amerického patentového úřadu ani výrobci motocyklů Harley Davidson, a to na burácivý zvuk jejich motorů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy