Spotřeba piva v hospodách klesla na rekordní minimum

Radek Pecák Radek Pecák
9. 4. 2014 13:30
V průměru loni vypil každý obyvatel Česka 144 litrů piva, s náskokem zůstáváme první na světě. Hospody a restaurace ale krachují, lidé pijí doma.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha – Na historicky nejnižší podíl – 41 procent – klesl podíl piva vypitého v tuzemských hospodách a restauracích. Téměř tři pětiny – 59 procent – z celkového množství piva, které se v Česku loni spotřebovalo, si lidé koupili v klasických skleněných lahvích nebo ve stále oblíbenějších plechovkách či PET lahvích.

„Trend klesající spotřeby piva v restauracích je alarmující a je příčinou krachu tisíců těchto zařízení,“ říká předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal. V letošním roce podle něj skončí další tisícovka podniků.

Zpět do restaurací má lidi přivést kampaň, kterou svaz chystá pro letošní rok. „Cílem je zlepšit současnou image piva. Na změnu chování spotřebitelů měla totiž od roku 2010 jednoznačný vliv  spotřební daň, své ale udělala i změna životního stylu,“ vysvětluje Vladimír Balach, výkonný ředitel svazu pivovarů a sladoven.

Spotřeba piva v České republice loni klesla o 1,1 procenta, na hlavu tak vychází 144 litrů oproti předloňským 146 litrům. Stále však zůstáváme s velkým náskokem na prvním místě světového žebříčku, neboť například v Německu a v Rakousku jsou jen lehce nad sto litry v přepočtu na jednoho obyvatele.

Na mírný pokles spotřeby mělo podle svazu velký vliv nepříznivé počasí. Letos ale může být opět lépe. „Díky teplejší zimě a vyšším teplotám na začátku jara máme signály, že pivovary vaří piva více,“ říká Balach.

Tuzemské pivovary loni uvařily 19,3 milionu hektolitrů piva, o 0,6 procenta více než o rok dříve. Zatímco domácí spotřeba klesla, export se o devět procent zvýšil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy