Spotřeba piva v hospodách klesla na rekordní minimum

Radek Pecák Radek Pecák
9. 4. 2014 13:30
V průměru loni vypil každý obyvatel Česka 144 litrů piva, s náskokem zůstáváme první na světě. Hospody a restaurace ale krachují, lidé pijí doma.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha – Na historicky nejnižší podíl – 41 procent – klesl podíl piva vypitého v tuzemských hospodách a restauracích. Téměř tři pětiny – 59 procent – z celkového množství piva, které se v Česku loni spotřebovalo, si lidé koupili v klasických skleněných lahvích nebo ve stále oblíbenějších plechovkách či PET lahvích.

„Trend klesající spotřeby piva v restauracích je alarmující a je příčinou krachu tisíců těchto zařízení,“ říká předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal. V letošním roce podle něj skončí další tisícovka podniků.

Zpět do restaurací má lidi přivést kampaň, kterou svaz chystá pro letošní rok. „Cílem je zlepšit současnou image piva. Na změnu chování spotřebitelů měla totiž od roku 2010 jednoznačný vliv  spotřební daň, své ale udělala i změna životního stylu,“ vysvětluje Vladimír Balach, výkonný ředitel svazu pivovarů a sladoven.

Spotřeba piva v České republice loni klesla o 1,1 procenta, na hlavu tak vychází 144 litrů oproti předloňským 146 litrům. Stále však zůstáváme s velkým náskokem na prvním místě světového žebříčku, neboť například v Německu a v Rakousku jsou jen lehce nad sto litry v přepočtu na jednoho obyvatele.

Na mírný pokles spotřeby mělo podle svazu velký vliv nepříznivé počasí. Letos ale může být opět lépe. „Díky teplejší zimě a vyšším teplotám na začátku jara máme signály, že pivovary vaří piva více,“ říká Balach.

Tuzemské pivovary loni uvařily 19,3 milionu hektolitrů piva, o 0,6 procenta více než o rok dříve. Zatímco domácí spotřeba klesla, export se o devět procent zvýšil.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy