Vyhráli jste iPhone, stačí zaplatit korunu. Na klienty e-shopu Alza útočí podvodníci

Ondřej Neufus Ondřej Neufus
18. 10. 2019 11:57
Podvodníci rozesílají SMS zprávy s oznámením o výhře v největším tuzemském internetovém obchodě Alza.cz. Pro výhru, jako je například chytrý telefon od společnosti Apple, stačí údajně zaplatit manipulační poplatek ve výši jedné koruny. Prodejce elektroniky kvůli podvodům připravuje trestní oznámení.

"Snazime se s vámi spojit ohledne vasi vyhry z vyrocniho losovani Alza ze dne 3. rijna. Ceka se na potvrzeni." Informuje SMS zpráva, která se šíří Českem. Následuje po ní ještě internetový odkaz, kde může "výherce" zjistit více informací.

Alza.cz ovšem své zákazníky varuje, že SMS zpráva není pravá. Na internetových stránkách doslova uvádí: "Vážení zákazníci, rádi bychom Vás varovali před podvodnou SMS, která informuje o losování výhry. Tato SMS není zasílána společností Alza.cz. Prosíme, na tuto SMS nereagujte."

"Mohu potvrdit, že včera nás kontaktovalo několik stovek zákazníků z celého Česka s tím, že dostali podvodnou SMS, která avizuje výhru v souvislosti s výročním losováním. V rámci tohoto podvodu bylo zneužito dobré jméno společnosti Alza.cz," uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí internetového prodejce Patricie Šedivá.

Dodala ještě, že vedle varování na internetových stránkách a sociálních sítích informoval obchod také mobilní operátory a nyní připravuje trestní oznámení.

Pokud příjemce zprávy na odkaz klikne, dostane se na podvodné stránky, kde pro výhru musí pomocí platební karty zaplatit manipulační poplatek 1 Kč. Tím ovšem podvodníkům předá informace o své kartě a riskuje tak, že přijde o peníze na účtě. Nejlepším řešení, které radí i sama Alza.cz, je přijatou zprávu ignorovat a raději rovnou smazat.

"Ačkoli zákazníky aktivně upozorňujeme, tyto případy se množí - s rozšiřováním technologií se s tímto jevem budeme patrně setkávat častěji a boj bude čím dál složitější," dodala Šedivá.

Není to poprvé, co se podvodníci vydávají za Alzu. Před rokem se snažili z lidí vylákat čísla platebních karet, když je informovali o výhře nového iPhonu X v hodnotě více než 30 tisíc korun. Pro získání telefonu stačilo podle podvodníků také zaplatit manipulační poplatek 1 Kč.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy