Vítkovická dcera poslala zaměstnancům doplatek mezd. Stávková pohotovost trvá

ČTK ČTK
25. 10. 2017 16:00
Vítkovice Heavy Machinery poslaly zaměstnancům doplatek mezd. Firma upravila termín výplat, na což zaměstnance dopředu upozornila. Odbory i tak vyhlásily stávkovou pohotovost, protože se problémy ve firmě podle nich množí.
Peníze. Ilustrační foto
Peníze. Ilustrační foto | Foto: ČTK

Ostrava - Společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM) dnes odeslala na účty zaměstnanců zpožděný doplatek mezd. Firma už dřív oznámila odborářům, že posune termín výplat a plošně vyplatila jen jejich část, 4000 korun. Odbory ve firmě ale hlavně kvůli nedodržení výplatního termínu v pondělí vyhlásily stávkovou pohotovost a budou ji držet nejméně do termínu příští výplaty.

"Na vztazích s odbory nám záleží, dělali jsme tedy všechno pro to, abychom neplatili až zítra (ve čtvrtek), ale už dnes. Celá situace se stávkovou pohotovostí nás velmi mrzí," uvedl generální ředitel a předseda představenstva mateřských Vítkovic Libor Witassek.

Předseda Základní organizace OS KOVO Vítkovice Těžká technika Martin Sýkora agentuře ČTK potvrdil, že stávková pohotovost potrvá minimálně do příštího výplatního termínu, kterým bude 15. listopad. "Tato výplata šla po termínu, my musíme čekat, co bude příští měsíc," řekl Sýkora.

Firma podle odborářů posunutí výplat vždy řádně projednávala, lidem už ale došla trpělivost. Dalšími důvody pro vyhlášení stávkové pohotovosti byly nevyplacení příspěvků na kulturu a dětské rekreace nebo nevyjasněná situace ve financování výroby.

Kijonková řekla, že firma upravovala termín mezd mimo jiné kvůli snižování zadluženosti. "Strojírenská skupina Vítkovice nadále drží a plní restrukturalizační plán z října 2016, po roce realizace plánu došlo ke snížení angažovanosti bank (úvěry a bankovní záruky) o více než 2,7 miliardy korun. Na tomto snížení se významnou měrou podílely Vítkovice Heavy Machinery, které tak musely mimo jiné upravovat termín výplaty mezd," uvedla mluvčí.

Dalších firem z vítkovického holdingu se problém se zpožděním výplaty mezd netýká.

Ve skupině Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka je přes 20 firem, které mají dohromady asi 3000 zaměstnanců. Loni se několik firem ze skupiny dostalo do finančních potíží. Vítkovice Power Engineering letos skončily v konkurzu, Vítkovice Gearworks a Vítkovice Revmont mají povolenou reorganizaci a reorganizace Vítkovic Envi už úspěšně skončila.

Vítkovice Heavy Machinery jsou producentem špičkových ocelí a výrobků z nich, včetně produktů pro energetiku. Mají zhruba 1100 zaměstnanců, z toho asi 800 v dělnických profesích. Generálním ředitelem VHM se letos v únoru stal Martin Bednarz (předtím byl generálním ředitelem kopřivnické automobilky Tatra Trucks), který poté obměnil celý management.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy