Vhodný čas nakoupit zlato? Cena padá, těžaři propouštějí

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
29. 7. 2015 14:32
Cena drahého kovu je na pětiletém minimu. Zpátky do hry by se zlato mohlo dostat během dvou let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Manila / New York - Zlato je nejlevnější za více než pět let, troyská unce se nyní na burze obchoduje za cenu kolem 1095 dolarů. A podle analytiků půjde v následujících týdnech ještě o několik desítek dolarů níže. Mnozí z nich vidí dno ceny tohoto "bezpečného přístavu" pro investory někde okolo tisícidolarové hranice.

Zpátky do hry by se zlato mohlo vrátit v roce 2017, uvedl zpravodajský server CNBC. Pro lidi, kteří hledají způsob, jak zhodnotit úspory v dlouhém čase, je ale zlato už nyní možností, která stojí za úvahu.

"Obecně se dá říci, že doba na investování do zlata příhodná je, a to zejména pro dlouhodobější investory. Ti mohou využít ať už jeho přímou fyzickou variantu v podobě mincí a slitků, tak i variantu burzovní," říká analytik společnosti Colosseum Petr Habiger.

Někteří analytici ale nákup zlata nedoporučují, podle nich z dlouhodobého hlediska zlato vynáší podstatně méně než jiné investice. A na rozdíl od akcií, které často vynášejí dividendy, a dluhopisů, jež nesou úrok, zlato svým držitelům může vydělat jen při prodeji.

Nízká inflace srazila cenu

Za poslední čtyři roky tento drahý kov ztratil na hodnotě 40 procent, a ukončil tak deset let setrvalého růstu. Hlavním důvodem je celosvětově nízká inflace. "Zlato je totiž investory vnímáno jako uchovatel hodnoty a v období, kdy některé světové ekonomiky vstoupily do deflace, poptávka po zlatu klesala. Naopak zájem investorů se v tomto období přesunul do akcií," vysvětluje Habiger.

Za propadem v posledních měsících jsou pak především obavy o poptávku v Číně, plány na zvýšení úrokových sazeb v USA a silný dolar. "Aby zlato rostlo, tak by musel buď významně oslabit dolar, nebo by muselo vzrůst riziko (na finančních trzích, pozn. redakce)," vysvětluje analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík.

Aktuální zpráva konzultační společnosti GFMS ukázala, že celosvětová poptávka po zlatě ve druhém čtvrtletí klesla nejníže od roku 2009, zejména kvůli nižšímu zájmu v Indii a Číně.

Nejdřív propouštění, pak zavírání dolů

Se současnou cenou zlata začínají mít problém hlavně těžařské giganty, které zatím řeší ztrátu ziskovosti propouštěním. Například společnost Anglo American v polovině července oznámila propuštění téměř 53 000 zaměstnanců (35 % z celkových 151 tisíc), aby omezila náklady pro příští roky. Jihoafrický těžař Lonmin, který těží především platinu a zlato, plánuje v příštích dvou letech zrušit kvůli poklesu ceny zlata na šest tisíc míst z celkových 28 tisíc.

Pokud by škrtání pracovních míst nezabralo, na řadě bude zavírání dolů. "Propouštění a zavírání dolů je znamením cenového dna a znak kapitulace," potvrzuje pro server MarketWatch editor serveru Goldstocktrades.com Jeb Handwerger.

Podle Menčíka by se dno zlata mělo nacházet kolem hranice 1050 dolarů za troyskou unci. Výrazný propad pod tisíc dolarů neočekává. "Jde o to, že cena zlata by neměla na dlouho klesnout pod náklady na těžbu. Pokud by se tak stalo, řada dolů by musela zavřít, klesla by nabídka a cena by vzrostla," dodává analytik s tím, že náklady na těžbu se obvykle uvádějí v pásmu 800 až 1200 dolarů za troyskou unci.

Dno okolo hranice 1000 dolarů potvrzuje také ředitel výzkumu a strategií v oblasti kovů společnosti Citi David Wilson. "Myslím, že v příštích měsících ještě uvidíme pokles, především díky spekulacím, že v září dojde v USA k navýšení úrokových sazeb," uvádí Wilson.

Zlevňuje stříbro i platina

Nízká cena zlata by brzy mohla opět přilákat kupující z Indie a Číny, tedy ze zemí s nejvyšší poptávkou po zlatu ve světě. "Očekáváme, že cena zlata se stabilizuje v příštích 12 měsících," odhaduje stratég společnosti UBS Wealth Management Christopher Swann.

Podle vedoucího tržních strategií společnosti Signal Pro Sandyho Jadejaho se zlato stane znovu atraktivní investicí v roce 2017. "Podle mého názoru se do té doby akciové trhy skutečně vyčerpají," vysvětluje Jadeja. Lidé se pak podle něj začnou k tomuto drahému kovu vracet.

Na pokles zlata se tradičně váže zlevňování dalších drahých kovů. Zlatem je nejvíce ovlivněna především cena stříbra a platiny.

"Oba kovy se využívají podobně jako zlato, tedy jako uchovatelé hodnoty a ve šperkařském průmyslu. To je důvodem, proč jsou zlatem často ovlivněny," vysvětluje Habiger.

Pro srovnání: cena zlata a stříbra klesla od začátku letošního roku shodně zhruba o osm procent, cena platiny pak oslabila takřka o 19 procent.

Čechům pomáhá slabá koruna

Zatímco cena zlata je ve světě nejníže za několik let, české investory do fyzického zlata tento pokles tolik netrápí, naopak do něj investují stále více. Díky slabé koruně totiž prakticky neprodělávají.

Zatímco v dolarovém vyjádření cena zlata od počátku roku klesla o 6,5 procenta, v korunách je stále ještě dvě procenta v plusu (podrobnosti o prodejích zlata v Česku čtěte na webu Hospodářských novin).

 

Právě se děje

před 24 minutami

Hamáček navrhuje stejně jako Babiš zrušit superhrubou mzdu

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček předložil ve Sněmovně návrh na zrušení takzvané superhrubé mzdy. Místo toho navrhuje od příštího roku zdanění hrubé mzdy sazbou 19 procent doplněnou o sazbu 23 procent pro příjmy zhruba nad 140 000 korun měsíčně. Návrh chce vložit do vládního daňového balíčku, kterým se má toto úterý zabývat Sněmovna. Stejný návrh předložil už v pondělí premiér a předseda ANO Andrej Babiš, který ale navrhuje sazby 15 a 23 procent.

Návrh státního rozpočtu na příští rok, který v říjnu schválila vláda, s dopady zrušení superhrubé mzdy nepočítá.

Národní rozpočtová rada dnes Babišův návrh odmítla a nedoporučuje, aby ho Sněmovna přijala. Návrh podle ní porušuje princip úplnosti a reálnosti rozpočtu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy