Sýr z Lidlu obsahoval nebezpečný toxin. Musel zmizet z pultů

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
30. 10. 2020 16:46
Veterináři varují před sýrem, který prodával řetězec Lidl. Jde o brie od francouzského výrobce, který obsahoval škodlivý verotoxin produkovaný bakteriemi E. coli. Může způsobit průjmová onemocnění. Lidl jej z Německa přijal 200 kilogramů, prodejce jej stahuje z trhu, uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Francouzský sýr od výrobce Fromtome a dodavatele JERMI Käsewerk GmbH se v Česku prodával v říjnu. Zákazníci jej mohou vrátit v místě prodeje. Závadná šarže je 2009281332. Lidl o stahování produktu informoval také na svém webu. Datum minimální trvanlivosti výrobku Milbona - Brie de Nangis končí 31. října.

O toxinech v potravině se veterináři dozvěděli od německých kolegů. Jak velké množství zboží od výrobce JERMI Käsewerk GmbH se prodalo zatím veterináři šetří.

U dalšího sýru "Milbona" Ziegenrolle, aromatická - krémová, kozí rolka z Nizozemska nejdřív Němci varovali před listerií u šarže o velikosti 4000 balení. Tu se podařilo celou zadržet, nebyla ze skladů řetězce distribuovaná dále Aktuálně ale Německo rozšířilo varování. "Jelikož existuje podezření, že listerie by mohly obsahovat i další šarže téhož výrobku, jsou z trhu stahovány všechny šarže produktu bez rozdílu," dodal mluvčí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východoindické pobřeží udeřil cyklón Nivar, jedna žena zemřela po zřícení stěny podmáčeného domu

Na východoindické pobřeží ve čtvrtek časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil cyklón Nivar, kvůli kterému tamní úřady musely evakuovat desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura AFP. Střed bouře po mírném oslabení dosáhl pevniny ve 3:00 místního času (středa 23:00 SEČ) v oblasti zhruba 230 kilometrů jižně od Čennaí, ve státě Tamilnádu na jihovýchodě země. Cyklón doprovázel vítr o síle až 130 kilometrů za hodinu.

Prudký vichr ve státech Tamilnádu a Ándhrapradéš vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení a vydatné srážky způsobily záplavy. Ve státě Tamilnádu si bouře vyžádala jeden život, když se na ženu zřítila stěna podmáčeného domu.

Nivar podle předpovědí Indického meteorologického úřadu (IMD) v následujících hodinách oslabí a zamíří na sever. Agentura však na twitteru varovala, že nebezpečí "ještě nepominulo, protože část cyklónu je stále nad mořem - i když je už střed nad pevninou".

Zdroj: ČTK
Další zprávy