Sýr z Lidlu obsahoval nebezpečný toxin. Musel zmizet z pultů

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
30. 10. 2020 16:46
Veterináři varují před sýrem, který prodával řetězec Lidl. Jde o brie od francouzského výrobce, který obsahoval škodlivý verotoxin produkovaný bakteriemi E. coli. Může způsobit průjmová onemocnění. Lidl jej z Německa přijal 200 kilogramů, prodejce jej stahuje z trhu, uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Francouzský sýr od výrobce Fromtome a dodavatele JERMI Käsewerk GmbH se v Česku prodával v říjnu. Zákazníci jej mohou vrátit v místě prodeje. Závadná šarže je 2009281332. Lidl o stahování produktu informoval také na svém webu. Datum minimální trvanlivosti výrobku Milbona - Brie de Nangis končí 31. října.

O toxinech v potravině se veterináři dozvěděli od německých kolegů. Jak velké množství zboží od výrobce JERMI Käsewerk GmbH se prodalo zatím veterináři šetří.

U dalšího sýru "Milbona" Ziegenrolle, aromatická - krémová, kozí rolka z Nizozemska nejdřív Němci varovali před listerií u šarže o velikosti 4000 balení. Tu se podařilo celou zadržet, nebyla ze skladů řetězce distribuovaná dále Aktuálně ale Německo rozšířilo varování. "Jelikož existuje podezření, že listerie by mohly obsahovat i další šarže téhož výrobku, jsou z trhu stahovány všechny šarže produktu bez rozdílu," dodal mluvčí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy