Žebříček mapoval nabídky práce v metropolích. Praha je pro mladé ve světové špičce

ada ada
26. 11. 2018 6:22
Hledat práci je v Praze snazší než v naprosté většině sousedních metropolí. Vyplývá to z aktuální studie německé stěhovací společnosti Movinga, která porovnala 100 světových měst podle jejich ekonomiky, životní úrovně a zahrnutí mladých, žen a cizinců do pracovního trhu. Praha se v aktuálním žebříčku pracovních příležitostí umístila celkově v první polovině - a to na 40. místě. Na špičce se pak drží v zaměstnanosti mladých lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Nejlepším městem pro hledání práce je podle německé studie americký Boston. Na první místo žebříčku Cities of Opportunities ho vyšvihla silná ekonomika, vysoký disponibilní příjem a široké pracovní příležitosti pro ženy. V pořadí druhý ze stovky měst se umístil německý Mnichov a třetí kanadské Calgary.

Na opačné straně žebříčku - který porovnává mimo jiné ukazatele jako náklady na život, výdaje na zdravotní péči nebo rozdíly ve mzdách obou pohlaví - skončilo Mexico City a řecké Atény.

Města s nejlepšími pracovními příležitostmi

Celkové pořadí Město
1. Boston (USA)
2. Mnichov (Německo)
3. Calgary (Kanada)
4. Hamburk (Německo)
5. Stuttgart (Německo)
6. Londýn (Velká Británie)
7. Singapur (Singapur)
8. Oslo (Norsko)
9. Frankfurt (Německo)
10. Edinburgh (Velká Británie)
13. Berlín (Německo)
40. Praha (ČR)
56. Vídeň (Rakousko)
58. Budapešť (Maďarsko)
61. Varšava (Polsko)
65. Bratislava (Slovensko)
77. Brno (ČR)
99. Mexico City (Mexiko)
100. Atény (Řecko)

Praha v pracovních příležitostech mezi hlavními městy sousedních států vyniká. Například rakouská metropole se umístila až na 56. příčce, polská na 61. místě a Bratislava skončila na 65. příčce. Ve třech čtvrtinách žebříčku je také Brno - a to až na 77. místě.

Výjimkou mezi našimi sousedy je Německo. Jeho města jsou totiž v první desítce obsažena hned čtyřikrát, Berlín je pak celkově třináctý. Německá metropole se může pochlubit nejvyšším počtem nově registrovaných podniků.

"Digitalizace znamená, že firmy nyní lákají zkušené zaměstnance ze všech koutů světa. Takže pro talentované uchazeče je tu nyní daleko více pracovních příležitostí než v minulosti," vysvětluje ředitel společnosti Movinga Finn Age Hänsel. "Vysoké platy však mohou být v některých případech zavádějící - příjmy totiž mohou být často kráceny dodatečnými poplatky za zdravotní péči a vysokými daněmi," připomíná.

Podle Hänsela navíc některá města sice nabízejí skvělé pracovní příležitosti pro muže, ty pro ženy ale mohou být značně odlišné. Země s nejlepšími možnostmi právě pro ženy jsou tradičně ty severské - Norsko, Finsko a Švédsko. Nejnižší rozdíl ve mzdách mezi pohlavími je ale ve Slovinsku, které skončilo v tomto ohledu v žebříčku čtvrté. V první desítce je rovněž Švýcarsko (7. příčka), USA (8. příčka) nebo Belgie (10. příčka).

Lehké to na pracovním trhu ve světě nemají ani mladí lidé. Největší příležitost získat zaměstnání mají podle žebříčku v Dubaji, Singapuru a v Mnichově. Praha je v tomto případě hned na čtvrté příčce a v zaměstnanosti mladých je mezi porovnávanými městy dokonce jedničkou. Celkové hodnocení jí ale sráží méně příležitostí pro nové start-upy.

Nejlepší pracovní příležitost pro mladé (max. 10 bodů)

Město Zaměstnanost mladých Nové start-upy Celková pracovní příležitost
1. Dubaj (Spojené arabské emiráty) 9,97 8,71 9,66
2. Singapur (Singapur) 8,77 9,60 8,98
3. Mnichov (Německo) 9,45 6,83 8,79
4. Praha (ČR) 10,00 4,65 8,66
5. Amsterdam (Nizozemsko) 8,65 8,42 8,59

Začleňování čerstvých absolventů do českého pracovního trhu je letos velmi rychlé a plynulé, upozorňují analytici. "Celkově bylo ke konci předchozího měsíce (v říjnu, pozn. red.) bez práce 12 306 mladých lidí, tedy absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. To je meziměsíčně o 1 111 a meziročně pak o 1703 osob méně. Na nezaměstnanosti se podíleli 5,7 procenta," uvedl úřad práce.

V evidenci úřadu práce se objevují nejčastěji absolventi středních škol a učilišť, především pak škol zaměřených na ekonomiku, administrativu, podnikání, gastronomii (jako kuchař nebo číšník), hotelnictví, osobní a provozní služby (kadeřník).

Naopak velké šance na získání práce v co nejkratší době po ukončení školy mají podle úřadu práce absolventi vysokých škol - především lékařských fakult - a absolventi technických, zejména strojírenských a elektro oborů. Velká poptávka je tradičně také po absolventech řemeslných oborů.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy