V Česku chybí tisíce řidičů. Firmy je začaly lovit i mezi špatně placenými prodavačkami

Vojtěch Kubát
14. 4. 2016 18:03
Řidičů v Česku chybí podle některých odhadů až 10 tisíc. Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia předpokládá, že v dalších letech bude ještě hůře. Každý rok má být lidí za volantem o pět procent méně. Za malý počet lidí s oprávněním řídit autobus nebo nákladní automobil může podle manažerů konec vojny i nefungující systém vzdělávání. Sami se ale zdráhají řidičům výrazně přidat na platech.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Dopravním firmám chybí tisíce řidičů, které zkoušejí hledat i méně obvyklými metodami. Neobvyklou strategii zvolila přednedávnem autobusová společnost Arriva, když hledala nové řidiče v Moravskoslezském kraji.

Firma si objednala inzerát v reklamním časopise obchodní sítě Kaufland, ve kterém se snažila nalákat za volant ženy. Skrytě přitom mířila i na zaměstnankyně Kauflandu, hlavně na pokladní a další méně kvalifikované pracovnice, když jim nabízela vyšší plat.

Příběh trefně ukazuje, kam až jsou schopné zajít dopravní firmy v Česku, když jde o shánění šoférů. Těch totiž začíná být kritický nedostatek, a to v autobusové i kamionové dopravě. Podle Svazu průmyslu a dopravy chybí dopravcům šest tisíc lidí s řidičským průkazem třídy C nebo D − tedy s oprávněním řídit kamiony a autobusy.

Tomáš Bicera ze sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia dokonce mluví až o 10 tisících chybějících šoférech. "Přesné statistiky neexistují, ale pohybuje se to někde na téhle úrovni. Náš výhled do budoucna navíc ukazuje, že každý rok to číslo poroste o dalších pět procent," dodává. Asi třetina českých řidičů je totiž starších 50 let. Ty, co odejdou do důchodu, už ale z mladé generace nemá kdo nahrazovat. Chybí jak zájemci, tak lidé s potřebným řidičským oprávněním.

Důvody? Nízké platy i konec vojny

Nízké platy, to jako jeden z hlavních důvodů exodu řidičů zmiňuje Petr Kašík, ředitel Svazu dopravy. Ten se pozastavuje i nad pomalým růstem platů v oboru v posledních letech. "Neodpovídá to růstu celého segmentu ani situaci na pracovním trhu. Není to ale jen kvůli lakotě firem. Jejich zákazníci tlačí na cenu, v autobusové dopravě objednávané krajem spolu zase dopravci musí soutěžit, což opět řeší snižováním cen. Je to začarovaný kruh," popisuje.

Podle dat Českého statistického úřadu sice dosahovaly v roce 2014 platy v dopravě v průměru 28 700 korun, což bylo zhruba o tisíc korun více, než byl celorepublikový průměrný plat. Už se to ale netýkalo samotných šoférů.

Podle zatím posledních podrobných údajů zveřejněných statistiky si řidiči autobusů, trolejbusů a tramvají předloni v průměru vydělali 25 tisíc, jejich kolegové z kamionů pak jen něco přes 19 tisíc korun. U obou skupin také platy rostly pomaleji, než byl celkový průměr v zemi.

Personální ředitel Arrivy pro střední a východní Evropu Ivo Novotný zmiňuje i další důvody nedostatku řidičů. "Jednak je doprava málo sexy pro mladé lidi a jednak v oboru nefunguje systém vzdělávání. Pořídit si profesní řidičský průkaz pro autobus nebo tahač stojí okolo 30 tisíc korun, což je pro většinu zájemců o práci obrovská částka," říká.

Podle Novotného dříve systém fungoval lépe díky povinné vojně, na které si zájemci mohli udělat kurz pro těžká motorová vozidla zdarma. "Dneska za to není žádná náhrada," dodává.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy