Účtenková loterie začíná. Slováci zkouší recept na daně

ČTK ČTK
1. 9. 2013 20:30
Vyhrát lze auto či až deset tisíc eur, cílem je zamezit daňovým únikům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Bratislava - Vyhrát auto či až deset tisíc eur, tedy více než čtvrt milionu korun, budou moci Slováci, kteří se od neděle 1. září zapojí do Národní účtenkové loterie. Úřady ji vymyslely ve snaze zamezit daňovým únikům.

Občan má do loterie vložit svou účtenku z nákupu a doufat, že právě jeho pokladní doklad bude vylosován - tak podle představ ministra financí získá zájem o to, aby od obchodníka dostal nezfalšovaný doklad.

"Do loterie se bude moci zapojit ten, kdo si zaregistruje účtenku vydanou registrační pokladnou od 1. září," napsal list Sme na svém webu. Zaregistrovat se má být možné přes loterijní společnost Tipos, prostřednictvím "esemesky" či mobilní aplikace; v posledním případě má být registrace bezplatná.

"Každá účtenka, kterou zákazník na Slovensku získá po 1. září, tedy od příští neděle, bude moci vyhrát. Státní loterijní společnost Tipos každý druhý týden rozdá na výhrách 20 tisíc eur - nejvyšší výhra je 10 tisíc - a rovněž jednou do měsíce rozdá osm aut či osm cen ve výši 10 tisíc eur; pro každý kraj jedno auto či jednu cenu ve výši 10 tisíc eur," vysvětlil ministr financí Peter Kažimír. Ujistil, že na této loterii nemá Tipos vydělávat, ale naopak ji bude dotovat.

Loterie má podle ministra vyhovovat slovenské mentalitě, protože "Slováci mají vztah ke hře". Ale prý nejde o žádnou podporu hazardu, jen o zlepšení morálky ve společnosti, jejímž odrazem je právě placení či neplacení daní. A v tomto smyslu loterie představuje "šanci" a "má obrovský vzdělávací potenciál".

Podle ministra hodně jeho krajanů při nákupu žádný doklad nežádá, aniž by si uvědomovali, kolik peněz se tak ztrácí z dohledu úřadů v "šedé ekonomice" - roční odhad je na 150 milionů eur (asi 3,8 miliardy korun).

Podobné loterie podle agentury AFP existují na Tchaj-wanu a na Maltě. Obdobný pokus v Gruzii loni ztroskotal kvůli slabému finančnímu dopadu.

O úspěchu loterie na Slovensku pochybuje i komentátor Sme, kterému vadí, že loterie nebude zcela bezplatná, jak se původně slibovalo, ale za každou účtenku vyslanou do slosování přes Tipos či přes "esemesku" má občan zaplatit, anebo při komplikované bezplatné registraci bude muset pracně přepisovat kódy a časy. A sotva se do loterie zapojí nemotivovaní obchodníci, protože těm mají hrozit jenkontroly.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Součástí politiky jedné Číny je dle ústavních činitelů zájem o ekonomické či kulturní vztahy s Tchaj-wanem, což nepovažují za zásah do styků s Čínou

Cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan nelze pokládat za změnu v politice Česka vůči Číně. Shodli se na tom na dnešní schůzce v Lánech ústavní činitelé.

Zároveň uvedli, že součástí české politiky jedné Číny je i zájem o prohloubení přínosu ekonomických či kulturních vztahů s Tchaj-wanem, což nepovažují za zásah do diplomatických styků s Pekingem. Ústavní činitelé to uvedli ve společném prohlášení. Oproti minulosti se schůzky neúčastnil předseda Senátu, kterého prezident Miloš Zeman na poradu ke koordinaci zahraniční politiky nepozval.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Čeští ústavní činitelé odmítli násilí páchané na běloruských demonstrantech, Petříček navrhl přepočítání hlasů

Ústavní činitelé České republiky odmítli represe a násilí páchané na běloruských demonstrantech, kteří protestují proti výsledku srpnových prezidentských voleb. Po dnešní schůzce nejvyšších českých politiků v Lánech to novinářům řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Prvním krokem by měl být přepočet hlasů srpnových prezidentských voleb v Bělorusku pod mezinárodním dohledem jako cesta k odblokování situace.

Jednání se zúčastnili prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš (ANO), ministři vnitra, zahraničí a obrany Jan Hamáček, Tomáš Petříček (oba ČSSD) a Lubomír Metnar (za ANO) a předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Oproti minulosti nebyl pozván předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

"Ústavní činitelé se jasně postavili proti násilí, které je pácháno na běloruské veřejnosti, proti represím, a také potvrdili to, že v prvním kroku by bylo možné přepočítat hlasy pod mezinárodním dohledem jako cestu k odblokování situace, a potřebu politického dialogu," uvedl Petříček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy