Účtenková loterie nečekala na Babiše. Český projekt dobývá svět, reklamu mu udělá tenisová hvězda

Lenka Petrášová
Aktualizováno 19. 6. 2017 15:28
V Česku nenápadně vyrostl projekt, který umožňuje vyhrát zpět hodnotu nákupu. Třeba i v hodnotě nového auta. Stačí, když lidé přihlásí účtenku a správně si tipnou výsledek sportovního utkání nebo jiné události. Firma RedCrox už působí v sedmi zemích světa a nyní míří do dalších.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: RedCrox

Praha - Lidé jsou z podstaty hračičkové. Když už za něco utrácejí, tak proč to nerisknout a bez rizika nezkusit vyhrát zaplacené peníze zpět? Takto přemýšlela čtveřice zakladatelů české firmy RedCrox, když před čtyřmi lety společně spustili účtenkovou loterii kombinovanou s tipováním. Patřil k nim mimo jiné Stephen Flanagan, Ir žijící v Česku, nebo Roman Cabálek, vrcholný manažer tuzemského Microsoftu.

"Říkejme tomu jakkoliv, klidně účtenková loterie - i když ta naše se od té, kterou plánuje ministerstvo financí, podstatně liší. V našem projektu jde o legraci a přidanou hodnotu k nákupu. Tedy pozitiva na rozdíl od státem plánovaného udávání prodejců," říká Roman Cabálek, dnes obchodní ředitel společnosti RedCrox a hlavní propagátor stejnojmenného projektu.

Z pohledu spotřebitele se stačí zaregistrovat na stránce RedCrox.com, mobilem vyfotit nebo naskenovat účtenku (případně zadat kódy při elektronické platbě) a pak si zatipovat jako při sázení. Třeba kdo bude třetí na nejbližším golfovém turnaji, kdo dá jako první gól v určitém utkání, ve které minutě padne nebo kdo dostane jako první žlutou kartu. Nutno přiznat, že víc šancí mají momentálně muži, kteří sledují sport.

Zapojilo se 300 obchodníků

Hlavní výhrou je takzvaný cashback - hráč tedy může získat zpět 100 procent ceny svého nákupu. Z hlediska matematické pravděpodobnosti a nutného profitu firmy či obchodníků se jeví jako minimální poměr 1:20 - tedy pět lidí ze sta vítězí.

Minimální hodnota účtenky, kterou lze přihlásit do tipovací soutěže, musí být 200 korun. Všem vítězům pak proplácí plnou hodnotu účtenky firma, u níž hráč původně nakoupil. Společnost RedCrox jako organizátor pak žije z poplatku, který dostává od zúčastněných firem.

Dosud největší částku dostala Češka, která si koupila auto a účtenku pak vsadila na jméno koně, které se jí v dostihu nejvíce líbilo. Vyhrála a získala tak zpět hodnotu auta.

Na straně obchodníků má projekt už zhruba 300 partnerů z Česka i ze zahraničí - například Alza.cz, Dr. Max, Benu, Knihy Dobrovský, Okay, Dámejídlo.cz, Booking.com, Amazon, ZOOT, Kasa.cz, Sconto nábytek, Exim Tours, Baťa, Tescoma, IBEI nebo Allo Diamonds. Momentálně nejvíc účtenek ve hře pochází celosvětově od sítě Booking.com, v Česku od kupujících v Alza.cz.

Chtějí se prosadit v USA i Rusku

Z České republiky se firma postupně rozšířila do sedmi zemí světa, hráče má v sedmnácti státech. A jen letos vstupuje na dalších osm trhů: USA, Anglie, Irsko, Austrálie, Bulharsko, Polsko, Indie, Rusko. Na americkém trhu má firmu propagovat jedna z nejlepších současných tenistek světa, její jméno zveřejní během několika dnů.

Projekt letos podpořila úspěšná sbírka peněz z crowdfundingové kampaně. Firma, která dosud rostla hlavně ze soukromých úspor zakladatelů firmy, tak získala peníze na další rozvoj a posílení týmu. Dnes tvoří pražskou část firmy téměř dvacet lidí, vývojáře a programátory má na Blízkém východě. RedCrox chce nyní posílit hlavně ruskou pobočku, kde do začátku počítá s deseti lidmi.

Teprve teď, když firma připravila IT systém zvládající přechod z několika desítek tisíc uživatelů na stovky tisíc, se chystá na větší marketingovou ofenzivu. Loni se firma dostala ze ztrátového hospodaření do zisku, přesná čísla ale zatím nechce Cabálek zveřejnit.

"Zatím se pyšníme tím, že jsme do marketingu investovali jen asi 200 dolarů. Bez legrace. Ono se to totiž tak nějak šířilo tichou poštou od spokojených výherců. A víme to ze sociálních sítí, kde si to lidé navzájem doporučují. Například k nám patří dva lékárenské řetězce, a lidé si v diskusích sami říkají - tam nechoď, běž vedle, nahraj účtenku a vyhraješ jako já," popisuje Cabálek.

Soutěžní otázky mají také více než dosud cílit na ženy. Jde třeba o tipování vítězů různých televizních talentových soutěží, nebo datum sňatku celebrit, ale i třeba kolik sněhu bude na Štědrý den v Praze na Staroměstském náměstí. Ostatně ženy tvoří už nyní 47 procent registrovaných účastníků, ačkoliv by se to ze sportovního zaměření dosavadních otázek nezdálo.

Do budoucna chce firma vyrazit také na letní hudební festivaly. I proto, že většinu hráčů tvoří lidé ve věku mezi 24 až 36 lety.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Šachová federace FIDE vyšetří Carlsenovo obvinění soupeře z podvádění

Mezinárodní šachová federace FIDE se bude zabývat výroky mistra světa Magnuse Carlsena na adresu Američana Hanse Niemanna, kterého norský šampion podezřívá z podvádění. FIDE zřídila tříčlennou vyšetřovací komisi, jež obvinění vyšetří.

"Nejprve prověříme, zda existuje dostatek faktů, které by ospravedlnily obvinění z podvodu. Pokud dojdeme k závěru, že tomu tak je, podáme odpovídající žalobu k etické a disciplinární komisi. Na druhou stranu ale také prověříme, zda se nejedná o křivé nařčení. Také to bychom museli nahlásit," uvedl pro portál t-online německý funkcionář Klaus Deventer.

Jednatřicetiletý Carlsen považuje Niemanna za podvodníka, který nekalé praktiky prováděl ve větším rozsahu a později, než veřejně přiznal. Dlouholetý vládce světového šachu s devatenáctiletým Američanem na začátku září překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis, načež z turnaje odstoupil. Vzájemnou partii na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour pak před týdnem nevídaně ukončil po prvním tahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy