Paříž - Mezinárodní agentura pro energii (IEA) snížila odhad růstu světové poptávky po ropě na příští rok. Důvodem je očekávaná nižší spotřeba pohonných hmot v Rusku a v jiných zemích vyvážejících ropu.
Solidní produkce ropy v zemích mimo ropný kartel OPEC zřejmě ještě zhorší převis nabídky nad poptávkou, kvůli kterému ceny ropy od června klesly o zhruba 40 procent, uvedla IEA v dnešní pravidelné měsíční zprávě. Tlak na pokles cen této strategické suroviny bude podle ní pravděpodobně pokračovat.
Od poslední měsíční zprávy, kterou IEA vydala v polovině listopadu, klesly ceny ropy o dalších 15 dolarů na barel. Propadu napomohlo i listopadové rozhodnutí ropného kartelu OPEC ponechat beze změn limit těžby, což je často interpretováno jako snaha bojovat s rivaly o podíl na trhu.
Severomořská ropa Brent po zveřejnění dnešní zprávy prohloubila propad a sestoupila pod 63 dolarů za barel. Dostala se tak na nejnižší úroveň od července 2009. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) už ve čtvrtek poprvé po pěti letech klesla pod psychologicky důležitou hranici 60 dolarů.
IEA nyní očekává, že světová poptávka po ropě příští rok stoupne o 900 tisíc barelů denně na 93,3 milionu denních barelů. Ještě v předešlém měsíci IEA odhadovala, že tento růst bude o 230 tisíc denních barelů vyšší. V této souvislosti dnes organizace také zhoršila prognózu poptávky po ropě z členských zemí OPEC na rok 2015. Nový odhad je tak o zhruba milion denních barelů nižší, než jaký je současný denní objem těžby dvanáctičlenného kartelu.
Listopadové rozhodnutí kartelu OPEC posílilo spekulace, že organizace chce pomocí nízkých cen zastavit prudký růst těžby ropy v USA. Podle IEA stoupne letos těžba v nečlenských státech OPEC o rekordních 1,5 milionu denních barelů. Příští rok by měl růst zpomalit, podle agentury je ale zatím příliš brzy na to očekávat, že levnější ropa začne těžební rozmach v Severní Americe nějak výrazněji omezovat.
"Krátkodobý výhled pro těžbu americké lehké ropy z nekonvenčních nalezišť zůstává při současných cenách beze změn, pokud si producenti udrží přístup k financování," uvedla IEA v dnešní napjatě očekávané zprávě.
Pochybné jsou podle agentury také naděje některých analytiků, že levnější ropa podpoří širší poptávku. "Pokud jde poptávku, pokles cen ropy se často popisuje jako snížení daní a požehnání pro ekonomiku, tentokrát však jejich podpůrný exekt může být skromný," napsala IEA.