Skotský hodinář Alexander Bain poprvé formuluje tři hlavní principy přenosu obrazu na dálku: obraz se rozkládá na řádky a body, světelné body je nutné převést na elektrické impulsy a naopak a rozklad i skládání musí probíhat synchronizovaně.
Paul Nipkow si nechává patentovat tzv. Nipkowův kotouč. Jedná se o elektrický teleskop se spirálově uspořádanými otvory, který umí mechanicky rozložit obraz. Kotouč se stává základním prvkem mechanické televize.Fotografie: Wikipedia (CC BY-Hzeller)
Na pařížské výstavě Expo 1900 je poprvé použit termín "televize". Slovo pochází z řeckého tele - daleko a vize - vidět.
Veřejnosti je v Londýně britským vynálezcem Logiem Bairdem představen první televizor a realizován první televizní přenos. Až poté začíná experiment s fotografií.Fotografie: Wikipedia
Startuje experimentální vysílání mechanické televize na vlnách BBC. Vysílá se ve všední dny od 23.00. V Čechách probíhají amatérské pokusy o příjem televizního vysílání z Anglie šířeného na středních vlnách.
Docent experimentální fyziky na Univerzitě Karlově v Praze Jaroslav Šafránek předvádí po republice první experimentální přijímací televizní aparaturu s 30 řádky a snímkovým kmitočtem 12,5 Hz. Obrázek je promítán na matnici o rozměru 10 x 15 cm.
Začíná první pravidelné vysílání televize na světě. Střídají se v něm Bairdova mechanická televize s 240 řádky a elektronická televize společnosti E. M. I. (405 řádků). Vysílá se denně v čase od 15.00 do 16.00 a od 21.30 do 23.00.
V USA je představena první barevná televize a startuje zde první vysílání kabelové televize.Fotografie: Wikipedia (CC BY-3.0)
Do výroby míří televizní přijímač Tesla. Dne 4. července probíhá první přímý televizní přenos z XI. všesokolského sletu na pražském Strahově.
Veřejnosti je představen první dálkový ovladač, který je s televizí propojen kabelem. Bezdrátový přichází na trh o šest let později.Fotografie: Wikipedia (CC BY-SA 3.0)
V Československu dne 1. května startuje první pravidelné experimentální vysílání pro veřejnost. Televizor Tesla 4001A je k dostání za zhruba 2000 Kčs.
Televizní přijímač vlastní už asi milion Čechoslováků, o dva roky později pak 1,5 milionu lidí. O pět let později je zahájeno reklamní vysílání.
Probíhá první satelitní vysílání na světě. Sonda Mariner 4 přenáší snímky z Marsu.
V Československu se začíná pravidelně vysílat v barvě.
BBC přichází s teletextem. O dva roky později se na trhu objevují videosystémy od společností Sony (Betamax) a JVC (VHS).
Společnost Epson uvádí na trh první barevný LCD displej s úhlopříčkou dva palce.
Technologický gigant IBM představuje první funkční plazmovou obrazovku o úhlopříčce 19 palců (48 cm).
Tento rok přináší na trh hned dvě novinky - LCD televizi s úhlopříčkou 14 palců od firmy Sharp a technologii zvanou OLED od společnosti Kodak.Fotografie: Wikipedia (CC BY-SA 3.0)
Je schválen standard DVB-S pro satelitní digitální vysílání a později také DVB-C pro kabelové digitální vysílání. Následně vzniká DVB-T pro pozemní digitální vysílání.
Na trh se dostávají první set-top boxy, které přijímají digitální vysílání. Jde o zařízení, která převádí digitální televizní signál na signál analogový. Set-top boxy se dělí dle typu televizního signálu, na který jsou určeny, na pozemní (DVB-T a DVB-T2), kabelové (DVB-C), satelitní (DVB-S) i internetové (IPTV).Fotografie: Wikipedia (CC BY-SA 3.0)
Začalo první experimentální pozemní digitální vysílání DVB-T.
DVB-T přešlo do běžného komerčního provozu.
LCD televizory postupně ovládají trh, zatímco podíl CRT obrazovek klesá. Začíná se prosazovat technologie OLED, což je typ LED, kde se jako elektroluminiscenční látka využívá organický materiál. Technologie je využívána zejména v televizních obrazovkách, digitálních fotoaparátech a mobilních telefonech.
Nastává takzvaná analogová tma, tedy konec analogového pozemního vysílání v Česku.
V druhé polovině roku se prakticky jediným výrobcem běžně dostupných OLED TV stává společnosti LG. V českých obchodech lze najít šest modelů OLED TV od LG a jediný model od Panasonicu. Cena 55" OLED TV se pohybuje pod 50 000 Kč pro FullHD a 130 000 Kč pro UltraHD rozlišení.Fotografie: LG
Dne 28. října České Radiokomunikace vypínají vysílání DVB-T třetího televizního multiplexu z valašských Ploštin. Ukončují tím celoplošný přechod na nový standard DVB-T2. Na nový televizní vysílací standard DVB-T2 se již přeladilo 2,5 milionu domácností. Uvolněné pásmo 700 MHz je určeno pro budování rychlých mobilních sítí 5G.
Modelem pro televizi je ×LG OLED65GX 65"Rozlišení: 3840 x 2160 pixelůÚhlopříčka : 65“ (164 cm)Panel: OLEDBodové stmívání: AnoDynamické PMI: neomezenoRozsah barev: Perfect ColorDVB-T2 / DVB-C / DVB-S2Inteligentní procesor α9 Gen3webOS SMART TV + HbbTVPropojení s mobilemLG ThinQ. Více informací o ní najdete zde.
Analogové vysílání bylo v roce 2011 ukončeno, protože kmitočtové spektrum jako přírodní zdroj bylo prakticky vyčerpáno. Digitální vysílání umožňuje rádiové kmitočty využívat hospodárněji a přináší vůči analogu i jiné výhody.
Digitální televize (DVB) dokáže vysílat a přenášet audiovizuální informace prostřednictvím zemského, kabelového nebo satelitního vysílání. Jedním ze základních rozdílů analogové a digitální televize je, že audiovizuální informace není reprezentována spojitým signálem, ale diskrétním signálem, který je tvořen posloupností 1 a 0, zatímco analogové vysílání spočívá ve změně intenzity vyzařování elektromagnetického vlnění.
Přínosem DVB je vyšší kvalita obrazu i zvuku a efektivní využití kmitočtového spektra. Je tedy možné vysílání více TV programů či interaktivita služeb.